07.07.2005 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 7 lipca 2005 r. sygn. II PK 351/04

Złożenie przez strony zgodnych oświadczeń woli o nawiązaniu stosunku pracy pracownika samorządowego na podstawie mianowania powoduje nawiązanie takiego stosunku pracy nawet, jeżeli statut gminy nie przewidywał tej podstawy zatrudnienia na określonym stanowisku pracy.

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Józef lwulski (sprawozdawca), Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2005 r. sprawy z powództwa Małgorzaty B. przeciwko Gminie Ś.Z., Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Ś.Z. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 14 lipca 2004 r. [...]

1. oddaIił kasację Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ś.Z.,

2. odrzucił kasację Gminy Ś.Z.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2004 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Lwówku Śląskim oddalił powództwo Małgorzaty B. przeciwko Gminie Ś.Z. i Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Ś.Z. o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. Sąd Rejonowy ustalił, że powódka uchwałą [...] Zarządu Miasta w Ś.Z. z dnia 2 czerwca 1999 r. została mianowana na stanowisko kierownika Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ś.Z. na trzymiesięczny okres próbny, a następnie uchwałą [...] Zarządu Miasta w Ś.Z. z dnia 8 września 1999 r. została mianowana na to stanowisko na czas nieokreślony. Uchwałą[...] z dnia 18 października 2000 r. Zarząd Miasta w Ś.Z. sprostował oczywistą omyłkę pisarską zawartą w uchwale z dnia 8 września 1999 r. przez zastąpienie w § 1 słowa „mianuję” słowami „powierzam stanowisko”. W uzasadnieniu tej uchwały podano, że w toku kontroli wewnętrznej dotyczącej sposobu zatrudniania kierowników jednostek organizacyjnych gminy ustalono, że do uchwały [...] omyłkowo zamiast słów „powierzam stanowisko” wpisano słowo „mianuję” i przytoczono niepełną podstawę prawną. Obowiązująca ustawa o pracownikach samorządowych w art. 2 pkt 2 wyrażała natomiast zasadę, że zatrudnianie pracowników na podstawie mianowania może nastąpić jedynie, gdy przewiduje to statut gminy. Statut Gminy Ś.Z. nie przewidywał takiej możliwości, zatem powódkę należało zatrudnić na podstawie umowy o pracę i powierzyć jej stanowisko kierownika Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Z tego względu Zarząd Miasta podjął uchwałę konwalidującą uchwałę dotkniętą wadą prawną i wyeliminował z obrotu prawnego uchwałę niemającą umocowania w obowiązujących przepisach prawa. Powódka potwierdziła odbiór uchwały [...] w dniu 24 października 2000 r. W dniu 5 listopada 2003 r. około godziny 14 w miejscu normalnego, codziennego świadczenia pracy, wręczono powódce oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Powódka, po zapoznaniu się z pismem, oświadczyła, że przebywa na zwolnieniu lekarskim i okazała zwolnienie lekarskie, które uzyskała w tym dniu w godzinach rannych. Wręczający powódce wypowiedzenie umowy o pracę zastępca burmistrza oświadczył, że nic nie wie o zwolnieniu lekarskim, ponieważ nie zostało złożone w dziale kadr.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty