Wyrok SN z dnia 10 marca 2005 r., sygn. II PK 242/04
1. Przebywanie w stanie nietrzeźwości w czasie reprezentowania pracowników na oficjalnym spotkaniu stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
2. Przepis art. 32 ustawy o związkach zawodowych nie może być traktowany jako środek ochrony przed zwolnieniem z pracy działaczy związkowych dopuszczających się ekscesów wzbudzających ogólny sprzeciw.
3. Przepis art. 8 Kodeksu pracy daje podstawę do oddalenia powództwa o przywrócenie do pracy działacza związkowego zwolnionego z pracy w trybie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy mimo sprzeciwu zarządu organizacji związkowej, jeżeli wobec drastycznie nagannego zachowania się pracownika na forum publicznym uwzględnienie jego żądania nawet w ograniczonym zakresie (zasądzenie odszkodowania) godziłoby w elementarne zasady przyzwoitości.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krystyna Bednarczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Katarzyna Gonera
SSN Andrzej Wasilewski
Protokolant Edyta Jastrzębska
w sprawie z powództwa Romana B., Jana J. przeciwko „H.” Spółce Akcyjnej w S. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 marca 2005 r., kasacji powodów od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 23 kwietnia 2004 r., sygn. akt VI Pa 28/04,
oddala kasację oraz zasądza na rzecz pozwanej od powoda Romana B. 120,- zł (sto dwadzieścia) i od powoda Jana J. 120,-zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie Roman B. i Jan J. wnieśli o przywrócenie ich do pracy u strony pozwanej „H.” S.A. i zasądzenie wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, podając w uzasadnieniu, że rozwiązanie z nimi umowy o pracę bez wypowiedzenia było nieuzasadnione, a ponadto sprzeczne z prawem, jako dokonane bez zgody zarządy komisji zakładowej związku zawodowego „Solidarność 80”, której powodowie byli członkami. Pozwana wniosła o oddalenie powództwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty