Wyrok SN z dnia 27 stycznia 2004 r., sygn. I PK 251/03
Opracowanie przez kierownika błędnej analizy finansowej i prognozy ekonomicznej, powodującej konieczność korekty wyników finansowych spółki, może stanowić przyczynę utraty zaufania pracodawcy do pracownika i uzasadniać wypowiedzenie mu umowy o pracę.
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 4/2015
Sąd Najwyższy w skłądzie:
SSN Barbara Wagner (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Katarzyna Gonera
SSN Zbigniew Hajn.
w sprawie z powództwa R.R. przeciwko Zespołowi Elektrociepłowni W. "K." SA we W. o odprawę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 stycznia 2004 r., kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego we W. z dnia 16 stycznia 2003 r. (...),
oddala kasację.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny we W. wyrokiem z dnia 16 stycznia 2003 r. (...), oddalił apelację R.R. od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. z dnia 9 października 2002 r. (...) oddalającego powództwo apelującego o dodatkową odprawę pieniężną.
Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne i ich prawna ocena: R.R. był zatrudniony w Zespole Elektrociepłowni W. "K." SA we W. od 16 lipca 1981 r. do 31 maja 2002 r., ostatnio - od 1 października 2001 r. - na stanowisku kierownika do spraw planowania i analiz. Pismem z 26 lutego 2002 r. strona pozwana wypowiedziała mu umowę o pracę, podając jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy utratę zaufania. W listopadzie ujawniono różnice między stanem rzeczywistym a ewidencyjnym w zakresie zużycia węgla. Spółka zmuszona została do korekty planowanego zysku netto za rok 2001 o około 13 mln zł. Utratę zaufania do powoda ugruntowały, zadaniem pozwanej Spółki, przeprowadzone analizy techniczne i prawne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty