12.11.2003 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 listopada 2003 r. sygn. I PK 625/02

1. Odmowa wszczęcia postępowania karnego przez uprawnionego oskarżyciela publicznego z powodu braku dostatecznych przesłanek podejrzenia o popełnienie przestępstwa nie wyklucza uznania zasadności niezwłocznego rozwiązania stosunku pracy z powodu dopuszczenia się oczywistego przestępstwa (art. 52 § 1 pkt 2 k.p.).

2. Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu popełnienia przestępstwa (art. 52 § 1 pkt 2 k.p.) może dotyczyć zachowania pracownika w trakcie wcześniejszej umowy o pracę, o którym pracodawca dowiedział się już w czasie realizowania kolejnej umowy, zawartej bezpośrednio po ustaniu poprzedniego stosunku pracy.

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2003 r. sprawy z powództwa Władysława S., Jana G., Mariusza Ł. przeciwko J. Kopalniom Surowców Mineralnych SA w S.P. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Jeleniej Górze z dnia 25 września 2002 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kamiennej Górze wyrokiem z dnia 25 września 2002 r. [...] przywrócił powodów Władysława S., Jana G., Eugeniusza Ł. i Mariusza Ł. do pracy na dotychczasowych stanowiskach w pozwanej Kopalni Surowców Mineralnych SA w S.P. W motywach tego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy powołał się na ustalenie poniższego stanu faktycznego.

Kierownik działającego u strony pozwanej Zakładu Wydobycia i Przemiału Dolomitu w dniu 23 października 2001 r. zlecił Biuru Ochrony i Usług Detektywistycznych „A” w W. przeprowadzenie czynności wywiadowczych, które miały ustalić przypadki ewentualnych załadunków i wywozu kamienia dolomitowego z terenu Kopalni „R.”, jak też ustalić środki transportu i osoby biorące udział w tych kradzieżach. Zlecenie to związane było z docieraniem do kierownictwa Zakładu licznych informacji o kradzieżach, których mieli się dopuszczać pracownicy zatrudnieni w Kopalni „R.” na trzeciej zmianie. Wyniki ustaleń zostały Zakładowi przedstawione w sprawozdaniu z dnia 7 stycznia 2002 r., w którym powołano się na następujące zdarzenia : w dniu 24 października 2001 r. o godz. 22 do kopalni wjechał czerwony samochód ciężarowy o ładowności 30 t, który załadowany dolomitem wyjechał z kopalni około godz. 23. Tego dnia na trzeciej zmianie od godz. 22 do godz.6 pracowali: Jan G. - sztygar zmianowy oraz pozostali powodowie- operatorzy ładowarek. W nocy z dnia 25 na 26 października 2001 r. około godz. 22 na poboczu drogi w P. dwaj mężczyźni w czerwonym samochodzie osobowym marki Polonez (starego typu) umieścili pojemniki, po czym samochodem tym o godz. 22 wjechali na teren kopalni. Następnej nocy z 26 na 27 października 2001 r. około godz. 22 na teren kopalni wjechał czerwony samochód marki Polonez z uszkodzonym tylnym światłem, a około 22 samochód ten w towarzystwie ciemnego Volkswagena wyjechał z kopalni. Tej samej nocy około godz. O samochód Ford Fiesta [...] dojechał do zabudowań kopalni, załadował pojemniki i zjechał do miejscowości R. W nocy z 15 na 16 listopada 2001 r. z terenu kopalni wyjechały trzy samochody osobowe: Fiat 126p, Volkswagen i biały Ford Fiesta. W tym dniu na trzeciej zmianie pracowali: E.Ł., Mariusz Ł., Jan G. i inni. W nocy z dnia 22 na 23 listopada 2001 r. o godz. 23 z terenu kopalni wyjechał biały samochód osobowy z dwoma osobami w środku. Około godz. 23 w zabudowaniach gospodarczych w R. mężczyźni ci wyładowali z samochodu dwa ciężkie pojemniki, a następnie samochodem tym powrócili do kopalni. Tego dnia na trzeciej zmianie pracował wraz z innymi osobami Władysław S. W okresie od października do listopada 2001 r. na terenie Zakładu Przemiału Kamienia Dolomitowego w M. koło J. (przedsiębiorstwa konkurencyjnego wobec strony pozwanej) stał czerwony samochód Volkswagen z prostokątnymi światłami, który wjeżdżał na teren kopalni w „R.”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty