12.11.2003 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 listopada 2003 r. sygn. I PK 524/02

Zgłoszenie w ciągu siedmiu dni od przywrócenia do pracy gotowości niezwłocznego jej podjęcia może być dokonane przez każde zachowanie pracownika, objawiające w dostateczny sposób jego zamiar kontynuowania reaktywowanego stosunku pracy, w szczególności przez faktyczne podjęcie i wykonywanie pracy na stanowisku, na które został przywrócony wyrokiem sądu.

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2003 r. sprawy z powództwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego [...] w K. przeciwko Tadeuszowi N. o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 14 maja 2002 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zmienił wyrok Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty - Sądu Pracy w Krakowie z dnia 10 lipca 2001 r. [...], w części pozbawiającej wykonalności tytuł wykonawczy - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 1998 r., I PKN 414/98 (punkt I) i powództwo oddalił;

zasądził od strony powodowej na rzecz pozwanego kwotę 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty w Krakowie-Sąd Pracy wyrokiem z dnia 10 lipca 2001 r. [...] z powództwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego [...] w K. przeciwko pozwanemu Tadeuszowi N., pozbawił wykonalności tytuł wykonawczy - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 1999 r., I PKN 414/98, w zakresie, w jakim pozwany został przywrócony do pracy na poprzednich warunkach oraz oddalił powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego w części dotyczącej wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Krakowa Nowej Huty w Krakowie z dnia 11 grudnia 1997 r. [...], co dotyczyło zasądzenia na rzecz pozwanego pracownika odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, że pozwany został zatrudniony u strony powodowej po wygraniu konkursu na stanowisko ordynatora Oddziału Urazowo-Ortopedycznego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony sześciu lat od 16 grudnia 1996 r. do 15 grudnia 2002 r. W maju 1997 r. pozwanemu wypowiedziano warunki umowy o pracę, proponując po upływie okresu wypowiedzenia stanowisko pełniącego obowiązki ordynatora Oddziału Urazowo-Ortopedycznego, z zachowaniem dotychczasowych warunków wynagrodzenia. Pozwany nie odmówił przyjęcia nowych warunków (unikając w ten sposób rozwiązania umowy o pracę), jednakże zakwestionował decyzję pracodawcy, powołując się na wygranie konkursu na stanowisko ordynatora oraz na zatrudnienie na czas określony sześciu lat. Postępowanie w sprawie odwołania od wypowiedzenia zmieniającego zakończyło się wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 1998 r., I PKN 414/98 (OSNAPiUS 1999 nr 24, poz. 779). Mocą tego wyroku pozwany został przywrócony do pracy „na poprzednich warunkach”. Ponadto - w wyniku niezaskarżenia apelacją przez stronę powodową- uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie z dnia 11 grudnia 1997 r. w części zasądzającej na rzecz pozwanego odszkodowanie w kwocie 6.842,82 zł za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy. Pozwany dopiero w piśmie swojego pełnomocnika z 24 stycznia 1999 r. zgłosił gotowość niezwłocznego podjęcia pracy zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 listopada 1998 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty