02.09.2003 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 2 września 2003 r. sygn. I PK 389/02

Przekazanie przez pracownika organom ścigania kopii dokumentów potwierdzających zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (art. 304 § 1 k.p.k.) w sytuacji, gdy istniały uzasadnione podstawy do jego złożenia, nie jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Zbigniew Hajn.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 września 2003 r. sprawy z powództwa Henryka J. i Kazimierza B. przeciwko Przedsiębiorstwu Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem Spółce Akcyjnej w R. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach - Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku z dnia 23 maja 2002 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powodowie Henryk J. i Kazimierz B. wnieśli o przywrócenie ich do pracy w pozwanym Przedsiębiorstwie Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem SA w R. i zasądzenie wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, podając w uzasadnieniu, że pozwany bez usprawiedliwionych przyczyn rozwiązał z nimi umowę o pracę bez wypowiedzenia, nie uzyskując zgody zarządu organizacji związkowej, którego powodowie byli członkami.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa.

Rozpoznając sprawę po raz trzeci, po dwukrotnym uchyleniu wyroku Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Rybniku wyrokiem z dnia 20 marca 2001 r. [...], zasądził od pozwanego na rzecz powodów odszkodowanie i oddalił powództwo o przywrócenie do pracy. Sąd ustalił, że powodowie byli zatrudnieni u pozwanego w Dziale Regulaminów i Dokumentacji od 1994 r, a od listopada 1995 r. byli członkami zarządu Związku Zawodowego „K.". W dniu 24 czerwca 1997 r. doręczono powodom pismo rozwiązujące z nimi stosunek pracy bez wypowiedzenia z dniem 30 czerwca 1997 r., wskazując jako przyczynę rozwiązania umowy skopiowanie i wyniesienie poza siedzibę pozwanego dokumentów zawierających tajemnice handlowe spółki. Przed rozwiązaniem umowy Zarząd Związku Zawodowego „K." podjął w dniu 23 czerwca 1997 r. uchwałę o odmowie wyrażenia zgody na rozwiązanie z powodami umowy o pracę. O fakcie skopiowania dokumentów przez powodów zarząd pozwanego dowiedział się 26 maja 1997 r. Oceniając ten stan faktyczny Sąd uznał, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia było sprzeczne z prawem, bowiem naruszało przepis art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.), wobec braku zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej oraz przepis art. 52 § 2 Kodeksu pracy wobec niezachowania miesięcznego terminu od daty dowiedzenia się o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Jednocześnie Sąd uznał żądanie przywrócenia do pracy za sprzeczne z zasadami określonymi w art. 8 Kodeksu pracy. Sąd dopatrzył się uchybień w postępowaniu powodów, którzy -jego zdaniem - o stwierdzonych nieprawidłowościach w działaniu zarządu Spółki, wynikających ze skopiowanych przez nich dokumentów, powinni w pierwszej kolejności zawiadomić radę nadzorczą. Sąd wziął również pod uwagę okoliczności będące przedmiotem postępowania w sprawie karnej [...], w której powodowie byli oskarżeni o sfałszowanie protokołu zebrań pracowników. Protokoły te stanowiły jeden z dokumentów związanych z założeniem związku zawodowego. Ustalił ponadto, że w czasie trwania procesu nastąpiły zmiany organizacyjne w Spółce, w związku z czym w zasadzie niemożliwe jest przywrócenie powodów na poprzednie warunki pracy. Z tych przyczyn zamiast przywrócenia do pracy Sąd orzekł o odszkodowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty