25.07.2003 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 25 lipca 2003 r. sygn. I PK 269/02

Pracownikowi, któremu pracodawca na podstawie art. 42 § 4 k.p. powierzył inną pracę, nie przysługują roszczenia przewidziane w razie nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p.) albo jej warunków (art. 45 § 1 k.p. w związku z art. 42 § 1 k.p.).

Przewodniczący SN Zbigniew Myszka Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Barbara Wagner (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2003 r. przy udziale przedstawiciela Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego z siedzibą w Warszawie Jacka B. sprawy z powództwa Mirosławy J. przeciwko Politechnice W. w W. o ustalenie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 14 lutego 2002 r.

1) oddalił kasację;

2) zasądził od powódki na rzecz strony pozwanej 120 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu wyrokiem z dnia 31 października 2001 r. [...], wydanym w rezultacie ponownego rozpoznania sprawy po uchyleniu wyroku tego Sądu z dnia 11 lipca 1997 r. przez Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 29 kwietnia 1998 r, oddalił powództwo Mirosławy J. o ustalenie czy spełnione zostały przewidziane w art. 42 § 4 k.p. przesłanki powierzenia jej przez Politechnikę W. innej pracy niż określona w umowie oraz o zniszczenie dwu wewnętrznych opinii o pracy.

Sąd ustalił, że Mirosława J. była zatrudniona w pozwanej Politechnice W. od kwietnia 1988 r. do 31 sierpnia 1994 r. - od 21 marca 1991 r. w pełnym wymiarze czasu pracy - w Inspektoracie bhp, ochrony przeciwpożarowej i radiologicznej, ostatnio na stanowisku specjalisty do spraw ochrony przeciwpożarowej. Zarządzeniem 3/94 z dnia 17 marca 1994 r. strona pozwana dokonała zmian organizacyjnych polegających na likwidacji dotychczasowego Inspektoratu i utworzeniu w to miejsce Centralnej Służby BHP oraz dwu samodzielnych stanowisk - pełnomocnika Rektora do spraw ochrony radiologicznej i stanowiska inżynieryjno - technicznego do spraw ochrony przeciwpożarowej. Przed likwidacją Inspektorat liczył 7 pracowników zatrudnionych w wymiarze 6 i 1/2 etatu. W Centralnej Służbie BHP znalazło zatrudnienie 5 pracowników w wymiarze 4 i 1/2 etatu. Na stanowiskach samodzielnych zatrudniono nowe osoby. Powódka nie przyjęła propozycji zatrudnienia w charakterze referenta - specjalisty w Dziale Administracyjno - Gospodarczym, wobec czego w dniu 17 marca 1994 r. wręczono jej pismo powierzające w okresie od 21 marca do 21 czerwca 1994 r. pracę na tym stanowisku. Jej wynagrodzenie nie uległo w tym czasie zmianie. Po 21 czerwca 1994 r. nie świadczyła pracy w Dziale Administracyjno - Gospodarczym. W ocenie Sądu, powódka nie ma interesu prawnego w ustaleniu, czy zachodziły przesłanki do powierzenia jej innej pracy, gdyż może dochodzić ochrony swych praw w drodze powództwa o odszkodowanie na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p. Dlatego, stosownie do art. 189 k.p.c., należało jej roszczenie oddalić. Z kolei roszczenie „o nakazanie zniszczenia (zniszczenie) opinii o pracy nie znajduje jakiegokolwiek merytorycznego odzwierciedlenia w dopuszczalnym katalogu roszczeń w postępowaniu przed Sądem Pracy", co uzasadniało jego oddalenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty