Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2003 r. sygn. I PK 84/02
Niebędący nauczycielem pracownik szkoły specjalnej funkcjonującej w systemie oświaty, chociaż prowadzonej i finansowanej przez powiat wykonujący publiczne zadania o charakterze ponadgminnym w zakresie edukacji publicznej, nie ma statusu pracownika samorządowego w rozumieniu art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 ze zm.).
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza
Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2003 r. sprawy z powództwa Janiny M. przeciwko Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w L.Ś. o odprawę emerytalną na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 29 listopada 2001 r. [...]
oddalił kasację i nie obciążył powódki kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy wyrokiem z dnia 29 listopada 2001 r. oddalił apelację powódki Janiny M. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Lwówku Śląskim z dnia 10 października 2001 r, oddalającego powództwo o wyrównanie odprawy emerytalnej skierowane przeciwko Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w L.Ś. W sprawie tej ustalono, że powódka była zatrudniona od dnia 1 listopada 1989 r. w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w P. W związku z wprowadzeniem reformy administracyjnej Zespól ten został z dniem 1 stycznia 1999 r. przekształcony w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w L.Ś. Z dniem 1 czerwca 2000 r. powódka przeszła na emeryturę i wypłacono jej odprawę emerytalną w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia w kwocie 2.740 zł. Pismem z dnia 5 lipca 2001 r. powódka zwróciła się do pozwanego pracodawcy o wyrównanie tej odprawy do wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, wskazując jako podstawę prawną żądania na art. 28 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych oraz art. 21 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Pozwany początkowo uznał żądanie powódki, zobowiązując się do wypłacenia dalszej części odprawy emerytalnej po uzyskaniu środków finansowych ze Starostwa Powiatowego w L.Ś., jednakże powódka nie otrzymała pozostałej należności z tego tytułu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty