21.02.2002 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 21 lutego 2002 r. sygn. I PKN 917/00

Pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy.

Przewodniczący SSN Barbara Wagner

Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2002 r. sprawy z powództwa Marzeny B. przeciwko Bankowi [...] Spółce Akcyjnej w W. - Oddziałowi w R. o odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu z dnia 9 czerwca 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 lutego 2000 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Radomiu oddalił powództwo Marzeny B. przeciwko Bankowi [...] Spółce Akcyjnej w W. o odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę oraz nie obciążył powódki kosztami procesu. Sąd Rejonowy ustalił, że w dniu 1 sierpnia 1994 r. powódka zawarła umowę o pracę na czas nie określony z Bankiem E. S.A. w R. Dnia 5 sierpnia 1998 r. powódka zawarła z pozwanym bankiem umowę o kredyt w kwocie 2.000 zł na koncie osobistym na okres do 4 grudnia 1998 r. Powódka złamała jeden z warunków umowy kredytowej, utrzymując przez długi okres niedozwolony debet. W wyniku kontroli stwierdzono u powódki w dniu 31 grudnia 1998 r. najwyższy stan debetu w wysokości 2.293,08 zł. Powódka w dniu 16 grudnia 1998 r. założyła rachunek oszczędnościowy w innym banku, uniemożliwiając tym samym spłatę kredytu. Ostatecznie powódka spłaciła ratami niedozwolony debet. Dnia 23 kwietnia 1999 r. pracodawca wypowiedział powódce umowę o pracę. Z uwagi na długotrwałą chorobę powódka otrzymała wypowiedzenie dnia 23 września 1999 r. Rozwiązanie umowy nastąpiło z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Zamiar wypowiedzenia był konsultowany z zarządem NSZZ Pracowników Banku. W ocenie Sądu pierwszej instancji powódka dopuściła się "nadużycia zasad etyki zawodowej" przez utrzymywanie niedozwolonego debetu oraz założeniu rachunku oszczędnościowego w innym banku. Świadczy to o nielojalności powódki wobec swego pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty