Wyrok SN z dnia 2 października 2002 r. sygn. I PKN 374/01
Pracodawca określa rodzaj i sposób realizacji prowadzonej działalności, co nie podlega ocenie w aspekcie zasadności wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Dotyczy to także wyboru repertuaru przez teatr. Pracodawca ma prawo doboru pracowników realizujących jego działalność, co w przypadku teatru oznacza, że ma prawo doboru aktorów obsadzanych w realizowanym repertuarze.
Przewodniczący SSN Józef lwulski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2002 r. sprawy z powództwa Iwony K. przeciwko Teatrowi P. w P. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 9 lutego 2001 r. [..]
oddalił kasację i oddala wniosek strony pozwanej o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka Iwona K. domagała się uznania za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez Teatr P w P Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Poznaniu wyrokiem z dnia 25 października 2000 r. [...] oddalił powództwo. Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka była zatrudniona w Teatrze P w P. od 1 września 1998 r. do 31 maja 2000 r. Początkowo zawarto z nią umowę o pracę na czas określony do 31 sierpnia 1999 r., a następnie umowę na czas nie określony. Poprzednio powódka pracowała od 1 września 1969 r. w ośmiu innych teatrach na terenie całego kraju. Zdobyła dyplom aktora lalkarza i aktora dramatu, a z wykształcenia jest historykiem sztuki. W trakcie swej kariery zawodowej grała w wielu rolach i współpracowała z różnymi reżyserami oraz otrzymywała nagrody teatralne. Od 4 lutego 2000 r. na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru P. w P. jest zatrudniony Paweł W, który odpowiada za repertuar i sprawy artystyczne. Paweł W. został zobowiązany przez zarząd miasta P do przedstawienia w terminie do 30 kwietnia 2000 r. szczegółowego planu działalności teatru wraz z planem repertuaru na sezon 2000/2001 r. Od lutego 2000 r. dyrekcja teatru przystąpiła do przygotowania repertuaru i uzgodnień z reżyserami, również co do grupy realizatorów i aktorów. Dyrekcja teatru zdecydowała, iż w nowym sezonie teatralnym będą wystawiane sztuki tzw. nowej dramaturgii. Żaden z reżyserów nie przewidział powódki przy obsadzie w przygotowywanych sztukach. W dniach 21-23 marca 2000 r. odbyły się w teatrze rozmowy sezonowe dyrekcji z aktorami. Z powódką rozmowa odbywała się w dniu 22 marca 2000 r. W trakcie tej rozmowy poinformowano powódkę, że w sezonie 2000/2001 nie będzie dla niej propozycji aktorskich w wystawianych w tym sezonie sztukach i w związku z tym zaproponowano jej rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Powódka poprosiła o czas do namysłu, a następnie nie odpowiedziała na propozycję dyrekcji. W związku z odrzuceniem tej propozycji w trakcie powtórnej rozmowy w dniu 13 kwietnia 2000 r. wypowiedziano jej w tym dniu umowę o pracę. Termin wypowiedzenia wynosił 1 miesiąc i upłynął w dniu 31 maja 2000 r. Repertuar sezonu 1999/2000 był grany do końca maja 2000 r., a od czerwca 2000 r. wszystkie sceny teatru były zamknięte. Dyrekcja teatru przedstawiła program repertuarowy zarządowi miasta, a następnie na konferencji prasowej w dniu 8 maja 2000 r. Był to pierwszy moment, gdy aktorzy mogli się dowiedzieć o repertuarze na sezon 2000/2001. Żadna ze sztuk, w których powódka grała, nie jest wystawiana w sezonie 2000/2001. Oprócz powódki z teatru odeszło 13 aktorów i 3 innych członków zespołu artystycznego. Spektakle w sezonie 2000/2001 obsadzone są przez aktorów zatrudnionych w teatrze, a wyjątkowo może zdarzyć się, że występuje w nich gościnnie aktor spoza teatru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty