04.04.2002 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2002 r. sygn. I PKN 262/01

W razie odmowy rejestracji zakładowego układu zbiorowego pracy lub poszczególnych jego postanowień z powodu ich niezgodności z prawem, do stron tego układu należy wyrażenie zgody na wpisanie układu do rejestru bez postanowień niezgodnych z prawem lub dokonanie w terminie 14 dni odpowiednich zmian w układzie albo wniesienie odwołania do właściwego sądu (art. 24111§5k.p.).

Przewodniczący SSN Barbara Wagner

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2002 r. sprawy z wniosku „C." S.A. w G. z udziałem Okręgowego Inspektora Pracy, Związku Zawodowego Pracowników Handlu Zagranicznego „C." S.A., Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przy „C." S.A. o rejestrację protokołu dodatkowego do zakładowego układu zbiorowego pracy, na skutek kasacji wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni z dnia 13 lutego 2001 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wnioskodawca „C." S.A. w G. wniósł odwołanie od odmowy rejestracji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku protokołu dodatkowego nr 2 do zakładowego układu zbiorowego pracy zawartego między wnioskodawcą- z jednej strony a Związkiem Zawodowym Pracowników Handlu Zagranicznego „C." S.A. i Niezależnym Samorządowym Związkiem Zawodowym „Solidarność" przy „C." S.A. w G. - z drugiej strony.

Postanowieniem z dnia 26 października 2000 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Gdańsku [...] oddalił odwołanie i zniósł wzajemnie między stronami koszty postępowania.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w dniu 7 maja 1998 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w G. wpłynął wniosek „C." S.A. w G. o zarejestrowanie protokołu dodatkowego nr 1 do zakładowego układu zbiorowego pracy zawartego między wnioskodawcą a Związkiem Zawodowym Pracowników Handlu Zagranicznego „C." S.A. i Niezależnym Samorządowym Związkiem Zawodowym „Solidarność" przy „C." S.A. Protokół ten zawierał postanowienie o wprowadzeniu zadaniowego czasu pracy dla grupy kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy samochodami ciężarowymi. Okręgowy Inspektor Pracy poinformował wnioskodawcę o tym, że protokół zawiera postanowienia niezgodne z prawem, wobec czego może być wpisany do rejestru z pominięciem tych postanowień, a w razie braku zgody - strony powinny dokonać odpowiednich zmian w tymże protokole. Odpowiadając na to, wnioskodawca złożył wniosek o zarejestrowanie protokołu bez załącznika nr 1 dotyczącego wynagradzania kierowców, które to zasady zostały przeniesione do protokołu dodatkowego nr 2. Następnie w dniu 22 czerwca 1998 r. wnioskodawca przedłożył do zarejestrowania protokół nr 2, którego art. 1 wprowadzał zadaniowy czas pracy dla kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy samochodami ciężarowymi. Okręgowy Inspektor Pracy ponownie zgłosił zastrzeżenia do powyższego postanowienia, natomiast strony nie wyraziły zgody na zarejestrowanie protokołu dodatkowego nr 2 bez jego art. 1 i nie dokonały też żadnych zmian w protokole. W tej sytuacji Okręgowy Inspektor Pracy w G. w dniu 28 lipca 1998 r. odmówił jego rejestracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty