Wyrok SN z dnia 18 grudnia 2002 r. sygn. I PK 47/02
Związane ze zwiększeniem zadań zmiany organizacyjne, które nie powodują zmniejszenia zatrudnienia, ale stwarzają konieczność zatrudnienia pracowników o wyższych kwalifikacjach, nie uzasadniają wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej bez zgody tego zarządu.
Przewodniczący SSN Barbara Wagner
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Herbert Szurgacz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2002 r. sprawy z powództwa Elżbiety S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w K.G. o przywrócenie poprzednich warunków pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 29 marca 2001 r. [...]
1. oddaIił kasację
2. zasądził od pozwanego na rzecz powódki 100 zł (sto) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2000 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Bolesławcu oddalił powództwo Elżbiety S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w K.G. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Sąd ustalił, że powódka zajmowała w Inspektoracie w B. stanowisko kierownika referatu realizacji dochodów, które zostało zlikwidowane. W miejsce tego referatu utworzono dwa stanowiska do spraw dochodzenia należności, z których jedno zaproponowano powódce w wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy. Powódka jest członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej. Wypowiedzenia warunków pracy dokonano bez zgody zarządu związku zawodowego. Sąd uznał, że zmiany organizacyjne uzasadniały wypowiedzenie powódce warunków pracy i płacy i nie ma podstaw do uwzględnienia żądania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty