12.07.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 lipca 2001 r. sygn. I PKN 539/00

Niemożność porozumienia się i współpracy przełożonego z pracownikiem, wynikająca z ich odmiennej wizji prowadzenia zakładu pracy, wyrażająca się dezaprobatą pracownika dla zmian organizacyjnych i przejawiającą się w sposobie wykonywania obowiązków pracowniczych, może stanowić przyczynę utraty do niego zaufania pracodawcy i uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę.

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2001 r. sprawy z powództwa Ludwika M. przeciwko Polskim Zakładom Zbożowym S.A. w B. o odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 2 marca 2000 r. [...]

oddalił kasację nie obciążając powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu wyrokiem z dnia 2 marca 2000 r. [...] zmienił zaskarżony apelacją przez Polskie Zakłady Zbożowe S.A. w B. wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Brzegu z dnia 3 listopada 1999 r. [...], zasądzający od strony apelującej na rzecz Ludwika M. kwotę 26.030,88 zł jako odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę, w ten sposób, że oddalił powództwo.

Sąd ustalił, że Ludwik M. był zatrudniony u strony pozwanej od 2 stycznia 1986 r. na podstawie umowy o pracę na czas nie określony, ostatnio na stanowisku dyrektora do spraw technicznych. Do jego obowiązków należało zajmowanie się negocjacjami z wierzycielami w przedmiocie umarzania odsetek, kierowanie pracą grup remontowych, zespołów spichrzy oraz młynów. Był odpowiedzialny za stan techniczny urządzeń, maszyn i obiektów, zbywanie niepotrzebnych przedsiębiorstwu obiektów i restrukturyzację przedsiębiorstwa w trzech pionach: majątkowym, produkcji i utrzymania ruchu. Od stycznia 1999 r. nowym zarządcą komisarycznym w pozwanym przedsiębiorstwie został Krystian W., który, po komercjalizacji i przekształceniu zakładu w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, został Prezesem jej Zarządu. Powód otrzymał najpierw ustnie, a następnie, w dniu 19 lutego 1999 r., na piśmie polecenie opracowania w trybie pilnym nowej struktury zatrudnienia w poszczególnych komórkach organizacyjnych pionu technicznego, wykazu nieruchomości z hipoteką Skarbu Państwa oraz bez takiej hipoteki, przy uwzględnieniu możliwości ich sprzedaży, wykazu obiektów przedsiębiorstwa oddanych w dzierżawę oraz wykazu i wstępnego kosztorysu inwestycji planowanych w 1999 r., zasad obrotu magazynowego, a także wyjaśnienia przyczyn częściowego upływu terminów legalizacji wag i przygotowania harmonogramu ich legalizacji w 1999 r. W lutym 1999 r. Ludwik M. przedłożył schemat nowej struktury zatrudnienia w całym przedsiębiorstwie. Opracował także wykaz obiektów dzierżawionych i przeznaczonych do sprzedaży, wykaz i kosztorys planowanych inwestycji na 1999 r., który został mu zwrócony do poprawy oraz opracował zasady obrotu towarowego i wyjaśnił kwestie dotyczące legalizacji wag. Najwyższa Izba Kontroli w protokole pokontrolnym skierowała pod adresem powoda zarzuty dotyczące sposobu przeprowadzenia i nadzoru nad sprzedażą mienia Stadniny Koni w S.O., przygotowania i podpisania bez zasięgnięcia opinii radców prawnych umowy dzierżawy magazynu zbożowego w G. na czas oznaczony, co spowodowało, że strona pozwana została pozbawiona możliwości dysponowania tym obiektem do czerwca 2008 r. W dniu 29 kwietnia 1999 r. strona pozwana wypowiedziała Ludwikowi M. umowę o pracę, wskazując jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy utratę zaufania pracodawcy w związku z negatywnym stosunkiem do wprowadzonych zmian organizacyjnych w Spółce i brakiem gwarancji właściwej realizacji zadań wynikających z przydzielonych mu kompetencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty