11.04.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2001 r. sygn. I PKN 349/00

Pracodawca narusza art. 38 KP, jeżeli po zawiadomieniu zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie określony, następnie zawiadamia tę organizację o zamiarze rozwiązania umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 KP i po uzyskaniu negatywnej opinii związkowej w tym przedmiocie, dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę.

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera

Sędziowie: SN Barbara Wagner, SA Herbert Szurgacz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2001 r. sprawy z powództwa Andrzeja B. przeciwko „L.” Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w O. o odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 17 lutego 2000 r. [...]

I. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że apelację oddalił,

II. nie obciążył pozwanego obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Andrzej B. domagał się od pozwanego L. O. Spółki z o.o. w O. odszkodowania z tytułu rozwiązania z nim umowy o pracę z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę przez niezachowanie przewidzianego art. 38 KP trybu konsultacji związkowej zamierzonego rozwiązania umowy. Wyrokiem z dnia 30 listopada 1999 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Opolu zasądził na rzecz powoda kwotę 5.670,72 zł tytułem odszkodowania za sprzeczne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Sąd ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Spółce od dnia 2 maja 1991 r. na stanowisku ładowacza odpadów stałych. Pismem z dnia 22 kwietnia 1999 r. pozwany poinformował Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę w trybie ustawowym po wyczerpaniu przez powoda okresu pobierania zasiłku chorobowego, tj. po 22 lipca 1999 r. Na powyższe pismo związek zawodowy nie udzielił odpowiedzi. Pismem z dnia 2 lipca 1999 r., doręczonym w dniu 13 lipca 1999 r., Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” została zawiadomiona, iż w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy powoda, spowodowaną chorobą od dnia 26 października1998 r. oraz zbliżającym się terminem wyczerpania zasiłku chorobowego, z dniem 22 lipca 1999 r. pozwany zamierza rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 § 1 KP. W powyższym piśmie pracodawca zaznaczył również, iż anuluje wystąpienie z dnia 22 kwietnia1999 r. W odpowiedzi zarząd zakładowej organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” stwierdził, iż nie akceptuje zamiaru pracodawcy wyrażonego w piśmie z dnia 2 lipca 1999 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty