27.02.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 27 lutego 2001 r. sygn. I PKN 273/00

Podstawę przeniesienia mianowanego pracownika samorządowego z powodu likwidacji dotychczasowego stanowiska pracy stanowi art. 10 ust. 1a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. Nr 31, poz. 124 ze zm.) w związku z art. 7 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 21, poz. 124 ze zm.) w brzmieniu nadanym temu przepisowi przez art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1998 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem reformy ustrojowej państwa (Dz.U. Nr 162, poz. 1126 ze zm.).

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca), Roman Kuczyński

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2001 r. sprawy z powództwa Adama P. przeciwko Urzędowi Miasta C. o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach i dodatek służbowy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 31 stycznia 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 października 1999 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Chełmie przywrócił Adama P. do pracy w Urzędzie Miasta C. na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych i zasądził na jego rzecz kwotę łączną 5.034 zł brutto tytułem dodatku stażowego z odsetkami ustawowymi od oznaczonych w wyroku kwot miesięcznych. Sąd Rejonowy ustalił, że powód, zatrudniony w pozwanym Urzędzie od 1 września 1992 r. początkowo na podstawie umowy o pracę, stał się od 20 listopada 1998 r. pracownikiem mianowanym i objął stanowisko kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, pobierał dodatek służbowy w kwocie 739 zł brutto miesięcznie. W dniu 11 lutego 1999 r. Prezydent Miasta C. zlecił powodowi wykonywanie innej pracy niż określona w akcie mianowania, mianowicie na okres od 11 lutego do 10 maja 1999 r. powierzył mu obowiązki pełnomocnika do spraw organizacji i przygotowania prac związanych z opracowaniem strategii rozwoju miasta. Pismem z dnia 15 lutego 1999 r. pracodawca nie przyznał powodowi dodatku służbowego, bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Decyzją z dnia 1 kwietnia 1999 r. Prezydent Miasta przeniósł powoda na stanowisko inspektora w Wydziale Spraw Administracyjnych z powodu likwidacji stanowiska kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich. Stanowisko to formalnie uległo likwidacji wraz z Wydziałem Spraw Obywatelskich na podstawie uchwały Rady Miejskiej w C. z dnia 21 marca 1999 r., podobnie jak i stanowiska kierowników innych wydziałów. Do tych zmian został także dostosowany regulamin organizacyjny. Z drugiej jednak strony powstały nowe wydziały, a niektóre z dotychczasowych otrzymały tylko inną nazwę, tak zresztą jak i stanowiska kierowników wydziałów, które zostały zastąpione stanowiskami dyrektorów wydziałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty