25.01.2001 Kadry i płace

Krótkie okresy ochronne przed wypowiedzeniem nie mają zastosowania do nauczyciela mianowanego

Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2001 r. sygn. I PKN 215/00

Do przeniesienia nauczyciela mianowanego w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.) nie ma zastosowania art. 41 KP.

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2001 r. sprawy z powództwa Bożeny S. przeciwko Szkole Podstawowej w S. o stwierdzenie bezskuteczności przeniesienia w stan nieczynny, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 9 grudnia 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Bochni wyrokiem z 21 września 1999 r. oddalił powództwo Bożeny S. przeciwko Szkole Podstawowej w S. o stwierdzenie bezskuteczności przeniesienia powódki w stan nieczynny.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka pracowała w pozwanej Szkole od 1982 r., z tym że od 1 kwietnia 1986 r. jako nauczyciel mianowany. W czerwcu 1989 r. ukończyła Studium Nauczycielskie w T., uzyskując przygotowanie do zawodu nauczyciela w szkole podstawowej o specjalności nauczanie początkowe. W pozwanej Szkole uczyła wychowania plastycznego w klasach I-III oraz wychowania fizycznego w klasach IV-VIII (przez pół roku od września 1997 r. do lutego 1998 r.). W czasie pracy w pozwanej Szkole powódka (absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych) była kilkakrotnie kierowana na obowiązkowe doskonalenie zawodowe w celu ukończenia studiów wyższych i uzyskania tytułu magistra, jednak nie wykorzystała tej szansy. W maju 1987 r. powódka rozpoczęła wyższe studia zaoczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w C. na kierunku matematyka, jednak przerwała je po zaliczeniu drugiego roku. Pismem z 25 maja 1999 r. dyrektor pozwanej Szkoły przeniósł powódkę w stan nieczynny, uzasadniając swoją decyzję zmianami organizacyjnymi, w wyniku których zmniejszyła się liczba oddziałów w pozwanej Szkole. W roku szkolnym 1999/2000 w związku ze zmianami organizacyjnymi pracę straciło, łącznie z powódką siedmiu nauczycieli. W chwili doręczenia powódce decyzji dyrektora powódka przebywała od 18 lutego 1999 r. na zwolnieniu lekarskim. Wcześniej, przez prawie rok - od 24 lutego 1998 r. do 18 lutego 1999 r. - korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. Sąd Rejonowy ocenił, że zaistniały przesłanki do przeniesienia powódki w stan nieczynny na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela, ponieważ w pozwanej Szkole, w związku z reformą oświaty, doszło do zmniejszenia ilości oddziałów. O wyborze powódki do przeniesienia w stan nieczynny zadecydowały jej niższe od innych nauczycieli kwalifikacje zawodowe, albowiem w pozwanej Szkole w roku szkolnym 1999/2000 nauczania początkowego w klasach I-III uczyć miało trzech nauczycieli, przy czym ci trzej pozostali mieli wyższe wykształcenie, podczas gdy powódka tylko średnie oraz Studium Nauczycielskie. Również przedłużająca się nieobecność powódki w pracy spowodowana urlopem dla poratowania zdrowia, a następnie długotrwałym zwolnieniem lekarskim, wpłynęła na decyzję dyrektora Szkoły, ponieważ jej absencja powodowała dezorganizację pracy. Sąd Rejonowy ocenił, że przeniesieniu powódki w stan nieczynny nie stało na przeszkodzie korzystanie przez nią ze zwolnienia lekarskiego, ponieważ do nauczyciela mianowanego nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy o zakazie wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, na przykład spowodowanej chorobą (zwłaszcza art. 41 KP). Przeniesienie w stan nieczynny jest wyczerpująco uregulowane w art. 20 Karty Nauczyciela i nie może być traktowane jako swojego rodzaju wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy nauczyciela (art. 42 KP), do którego powinno się stosować przepisy Kodeksu pracy (w tym art. 41 KP).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty