Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2001 r. sygn. I PKN 207/00
Regulamin pracy może zakazywać pracownikom przebywania na terenie zakładu pracy w stanie nietrzeźwości, także po zakończeniu świadczenia pracy lub w czasie, gdy korzystają ze zwolnień od pracy (art. 1041 § 1 KP).
Przewodniczący: SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Barbara Wagner.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2001 r. sprawy z powództwa Jana B. przeciwko Kopalni Węgla Brunatnego „B." Spółce Akcyjnej w R. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 16 czerwca 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 stycznia 1999 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Bełchatowie oddalił powództwo Jana B. przeciwko Kopalni Węgla Brunatnego "B." Spółce z ograniczoną odpowiedzialności w R. o przywrócenie do pracy. Sąd Rejonowy ustalił, że powód zatrudniony był w pozwanym przedsiębiorstwie od 30 maja 1985 r., ostatnio w charakterze ślusarza remontowego na odkrywce. W dniu 22 lipca 1998 r. powód korzystał z urlopu wypoczynkowego. W godzinach rannych przyszedł na teren pozwanego przedsiębiorstwa i usiłował wejść do budynku dyrekcji Kopalni, w którym znajdują się między innymi ekspozytury banków. Ponieważ powód był nietrzeźwy, strażnik polecił mu oddalić się. Wobec tego, że strażnicy napotkali powoda w rejonie parkingu przy budynku Dyrekcji, a jego stan wskazywał, że był pod wpływem alkoholu, zatrzymali go. Po przywiezieniu powoda na wartownię, został on poddany badaniu na zawartość alkoholu. Badanie wykazało ponad 4 promille alkoholu we krwi. W trakcie pobytu na wartowni powód oświadczył strażnikom, że przebywał na terenie zakładu w celu odebrania pożyczki. Pismem z dnia 30 lipca 1998 r., doręczonym powodowi 31 lipca 1998 r., pozwane przedsiębiorstwo rozwiązało z nim umowę o pracę, podając jako przyczynę rozwiązania przebywanie na terenie zakładu pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, co w ocenie pracodawcy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Przed rozwiązaniem umowy, pozwany przeprowadził konsultację ze związkami zawodowymi, które nie wyraziły zgody na rozwiązanie umowy, motywując to faktem przebywania pracownika na urlopie w dniu zdarzenia. Sąd Rejonowy ustalił nadto, że u pozwanego obowiązuje zarządzenie [...] z dnia 8 lipca 1994 r. dyrektora Kopalni w sprawie zasad przestrzegania obowiązku trzeźwości w KWB w R. oraz regulamin pracy. Treść regulaminu pracy jest powodowi znana. Sąd Rejonowy uznał, że powództwo nie zasługuje na uwzględnienie. Podstawę rozstrzygnięcia stanowi art. 52 § 1 pkt 1 KP oraz § 28 pkt 14 i § 27 ust. 5 regulaminu pracy i § 1 ust. 1, 2 i 3 zarządzenia [...] dyrektora KWB B. z dnia 8 lipca 1994 r. Zarządzenie [...], na które powołuje się regulamin pracy stanowi w § 1 pkt 1, iż podstawowym obowiązkiem pracownika świadczącego pracę oraz przebywającego na terenie zakładu (w czasie urlopu, zwolnienia lekarskiego) jest zachowanie trzeźwości. Wynika z tego, że również pracownik przebywający na terenie zakładu w trakcie urlopu wypoczynkowego jest obowiązany zachować trzeźwość. Powód w dniu zdarzenia był nie tyle w stanie nietrzeźwości, ale w stanie głębokiego upojenia alkoholowego. To, że powód przyszedł do banku po pożyczkę, w ocenie Sądu nie usprawiedliwia go.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty