13.04.2000 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2000 r. sygn. I PKN 600/99

Nie ma zasady współżycia społecznego, która nakazuje pracodawcy zaproponowanie pracy na innym stanowisku przed wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę.

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2000 r. sprawy z powództwa Stanisława W. i Mariana R. przeciwko Spółdzielni Mleczarskiej „M.” w G. o przywrócenie do pracy i odszkodowanie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 14 lipca 1999 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił apelację.

Uzasadnienie

W imieniu pozwanej Spółdzielni Mleczarskiej „M.” w G. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 14 lipca 1999 r. [...], którym zmieniony został wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Łomży z dnia 28 sierpnia 1998 r. [...] w ten sposób, że uwzględnione zostało roszczenie powoda Stanisława W. o przywrócenie go do pracy przez stronę pozwaną.

Powód Stanisław W. (a także Marian R.) domagał się uznania za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez Spółdzielnię Mleczarską „M.” w G. Sąd Pracy ustalił, że powodowie zatrudnieni byli w pozwanej Spółdzielni na czas nie określony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Stanisław W. zatrudniony był od dnia 16 lipca 1982 r. w dziale ochrony środowiska - oczyszczalni ścieków, na stanowisku mechanika-konserwatora urządzeń oczyszczalni (Marian R. zatrudniony był od 17 stycznia 1985 r., początkowo jako dozorca w dziale administracyjno-gospodarczym, zaś z dniem 15 kwietnia 1997 r., w dziale ochrony środowiska, jako robotnik gospodarczy do prac ciężkich). Obaj powodowie zostali wytypowani do zwolnienia, ponieważ nowa struktura organizacyjna w dziale ochrony środowiska przewidywała zmniejszenie z pięciu do czterech pracowników obsługi maszyn i urządzeń. Spośród wszystkich zatrudnionych tam pracowników jedynie oni obaj nie posiadali kwalifikacji zawodowych i uprawnień SEP koniecznych do obsługi nowoczesnych urządzeń. Stanisław W. pomimo zapewnienia mu możliwości uczestnictwa w kursie SEP w 1995r. nie wziął (odmówił) w nim udziału (za co został ukarany pozbawieniem premii). W dniu 10 marca 1998 r. na nocnej zmianie w sposób nieprawidłowy usiłował usunąć awarię dotyczącą spadku napięcia, przez co doszło do spalenia cewki, a w konsekwencji mogło dojść do spalenia całego transformatora. Pozostali mechanicy zatrudnieni w dziale ochrony środowiska posiadali kwalifikacje zawodowe i uprawnienia SEP oraz byli długoletnimi pracownikami mleczarni. Mając powyższe na uwadze Sąd Pracy doszedł do przekonania, że pozwana Spółdzielnia, dokonując powodom wypowiedzeń umów o pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, działała zgodnie z prawem (nie dopuściła się żadnych uchybień formalnych ani merytorycznych). Nowa struktura organizacyjna działu ochrony środowiska została zatwierdzona uchwałą Rady Nadzorczej, którą Zarząd musiał respektować. Zmniejszenie zatrudnienia było autentyczne, podyktowane względami ekonomicznymi, a rozwiązanie umów z powodami zgodne z art. 45 § 1 KP w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty