Wyrok SN z dnia 10 lipca 2000 r. sygn. I PKN 753/99
Pracodawca nie może równocześnie odmówić ponownego zatrudnienia pracownika z tego powodu, że nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w określonym terminie od przywrócenia do pracy (art. 48 § 1 KP) oraz z tego samego powodu rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 KP).
Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2000 r. sprawy z powództwa Kingi S. przeciwko Małgorzacie L. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 15 września 1999 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zasadnicze ustalenia zaskarżonego kasacją powódki wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 15 września 1999 r. - stosownie do uzasadnienia tego wyroku - przedstawiają się jak następuje.
Powódka Kinga S. była zatrudniona w sklepie pozwanej „D.N.” w B. od dnia 9 marca 1998 r. na stanowisku sprzedawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony do dnia 30 czerwca 1999 r. W dniu 11 maja 1998 r. pozwana rozwiązała stosunek pracy z powódką za wypowiedzeniem. Na skutek odwołania powódki Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Białymstoku wyrokiem z dnia 8 grudnia 1998 r. [...] przywrócił powódkę do pracy. Wyrok ten uprawomocnił się 30 grudnia 1998 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty