Wyrok SN z dnia 14 grudnia 1999 r. sygn. I PKN 446/99
Powodujące wygaśnięcie spółdzielczego stosunku pracy wykluczenie ze spółdzielni pracy członka zarządu zakładowej organizacji związkowej nie musi być poprzedzone uzyskaniem zgody zarządu tej organizacji związkowej. W przypadku uchylenia uchwały o wykluczeniu i orzeczenia przywrócenia do pracy takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 57 § 2 KP w związku z art. 196 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze, jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.).
Przewodniczący: SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Wasilewski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 1999 r. sprawy z powództwa Wiktora N. przeciwko Krakowskiej Spółdzielni Niewidomych „S.” w K. o uchylenie uchwały i przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 18 maja 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 lutego 1999 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie uchylił uchwałę [...] Rady Nadzorczej Spółdzielni Niewidomych „S.” w K. z dnia 18 grudnia 1997 r. w przedmiocie wykluczenia powoda Wiktora N. z członkostwa w Spółdzielni i przywrócił go do pracy na stanowisko zajmowane przed tą datą oraz zasądził na jego rzecz od strony pozwanej kwotę 12 459,40 zł oraz udział w czystej nadwyżce bilansowej za okres 6 miesięcy pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy w pozwanej Spółdzielni, zaś w pozostałym zakresie powództwo oddalił. Sąd Okręgowy ustalił, iż powód, będąc członkiem pozwanej od 1984 r., był ostatnio zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty do spraw marketingu. Postanowieniem z dnia 14 grudnia 1997 r. Sąd Wojewódzki w Krakowie zarejestrował Związek Zawodowy „S. z S.”, ustalając jego zakres działania na terenie pozwanej Spółdzielni. Związek ten, powiadomiony o zamiarze wykluczenia powoda ze Spółdzielni nie wyraził na to zgody. Uchwałą z dnia 18 grudnia 1997 r. Rada Nadzorcza wykluczyła powoda z członkostwa w Spółdzielni, o czym został on powiadomiony pismem z dnia 22 grudnia 1997 r. z zaznaczeniem, iż łącząca strony spółdzielcza umowa o pracę wygasła. Sąd Okręgowy stanął na stanowisku, iż wskazane przez stronę pozwaną przyczyny wykluczenia nie mogą być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych ani też umyślne działanie na szkodę Spółdzielni, a zatem wykluczenie naruszyło § 14 statutu. Stanowiło to pods-tawę uwzględnienia powództwa w zakresie uchylenia zaskarżonej uchwały i przywrócenia do pracy oraz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za okres 6 miesięcy. Sąd wskazał, iż art. 195 Prawa spółdzielczego reguluje zasady i tryb współdziałania spółdzielni z organizacjami związkowymi przy podejmowaniu uchwały w przedmiocie wykluczenia lub wykreślenia z rejestru członków i nie odsyła w tym względzie do zasad określonych w Kodeksie pracy. Szczególne przepisy chroniące pracowników nie mają zastosowania również poprzez art. 199 tego Prawa z uwagi na to, iż o składzie członkowskim decyduje sama spółdzielnia, co nie wymaga zgody jakiegokolwiek organu zewnętrznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty