Wyrok SN z dnia 5 maja 1999 r. sygn. I PKN 680/98
Zobowiązanie pracownika do naprawienia szkody powstaje w przypadku uchybienia każdemu z jego obowiązków, a nie tylko obowiązkowi podstawowemu.
Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Barbara Wagner (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 maja 1999 r. sprawy z powództwa Cezarego G. przeciwko Zakładom Płyt Pilśniowych S.A. w K.O. o odszkodowanie, oraz z powództwa wzajemnego Zakładów Płyt Pilśniowych S.A. w K.O. przeciwko Cezaremu G. o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 13 lipca 1998 r. [...]
1) uchylił zaskarżony wyrok oddalający apelację w części dotyczącej powództwa wzajemnego i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania;
2) w pozostałym zakresie kasację oddalił;
3) koszty postępowania między stronami wzajemnie zniósł.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze wyrokiem z dnia 13 lipca 1998 r. [...] oddalił apelację Zakładów Płyt Pilśniowych S.A. w K.O. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Krośnie Odrzańskim z dnia 26 lutego 1998 r. [...] zasądzającego na rzecz Cezarego G. 5.833 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz oddalającego powództwo wzajemne tychże Zakładów o zapłatę 10.047 zł.
Sąd ustalił, że Cezary G. podjął pracę w pozwanej Spółce, bezpośrednio po studiach, w dniu 3 października 1988 r., jako stażysta, zajmując kolejno coraz odpowiedzialniejsze stanowiska. Z dniem 1 kwietnia 1995 r. powód został powołany na stanowisko kierownika oddziału produkcji, a z dniem 14 lipca 1997 r. powierzono mu obowiązki dyrektora do spraw produkcji. Pismem z dnia 14 października Prezes Zarządu, na wniosek członka zarządu A.L., powołał Cezarego G. na stanowisko dyrektora do spraw produkcji. W dniu 31 października powód złożył na piśmie wniosek „ o rozwiązanie z nim umowy o pracę w trybie ustawowym”. Na wniosku uczyniono adnotację: ”wyp. od 1.11.97 - 31.01.97”. W tym samym dniu powód zawarł umowę przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę z dniem 1 lutego 1998 r. z zakładami o tym samym profilu produkcyjnym w Ż.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty