Wyrok SN z dnia 10 listopada 1999 r. sygn. I PKN 353/99

Zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach celnych jako przesłanka rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 KP może być oparty na domniemaniach faktycznych w rozumieniu art. 231 KPC.

Przewodniczący: SSN Barbara Wagner

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 1999 r. sprawy z powództwa Wojciecha N. przeciwko Urzędowi Celnemu w T. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda i strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 9 lutego 1999 r. [...]

1. uchylił zaskarżony wyrok w pkt I i w tym zakresie apelację oddalił, a ponadto uchylił pkt III zaskarżonego wyroku;

2. oddalił kasację powoda;

3. zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 150 zł (słownie złotych: sto pięćdziesiąt) tytułem kosztów postępowania apelacyjnego oraz kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Białej Podlaskiej wyrokiem z dnia 23 września 1998 r. [...], wydanym po ponownym rozpatrzeniu sprawy, ponownie oddalił powództwo Wojciecha N. o przywrócenie do pracy w pozwanym Urzędzie Celnym w T. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd Pracy powołał się na poniższe ustalenia faktyczne.

Powód Wojciech N. był w pozwanym Urzędzie Celnym zatrudniony na podstawie bezterminowej umowy o pracę na stanowisku starszego kontrolera celnego na drogowym przejściu wywozowym w K. po białoruskiej stronie w K. W czasie służby powód odprawiał od 40 do 60 pojazdów, zaś jego obowiązkiem było sprawdzenie zgodności plomb i numerów rejestracyjnych samochodu z wpisami w dokumentach celnych, takich między innymi jak SAD. Podczas służby w dniu 6 października 1997 r. powód dwukrotnie potwierdził wywóz towarów tym samym samochodem, figurującym w ewidencji pod pozycjami [...], który to samochód został załadowany w dniach 9 i 19 września 1997 r. W tymże dniu 6 października 1997 r. powód jeszcze raz potwierdził dwukrotny wywóz towarów tym samym samochodem pod numerem ewidencyjnym [...], a po kilkunastu godzinach, z datą7 października 1997 r., to samo spotkało wywóz towarów samochodem pod numerem [...]. W dniu 7 października 1997 r. powód ponownie potwierdził jeszcze wywóz towaru pojazdem o numerze rejestracyjnym [...] i pod numerami ewidencyjnymi [...] oraz [...]. Wymienione pojazdy, należące do firmy „R.-S.” w W., nie wjechały na terytorium Białorusi. W dniu 6 października 1997 r. powód nie pobrał też opłat manipulacyjnych na kwotę 1920 zł z tytułu spóźnionego dostarczenia do odprawy towarów o numerach ewidencyjnych [...]. W trakcie dokonywanej w dniu 10 października 1997 r. odprawy samochodów pod pozycjami ewidencyjnymi [...] powód stwierdził rozbieżność pomiędzy faktycznymi numerami rejestracyjnymi a numerami rejestracyjnymi figurującymi w dokumentach SAD. Przeprowadził więc wyrywkową kontrolę towaru i po stwierdzeniu pomyłki poprawił oznaczenie numerów rejestracyjnych zgodnie ze stanem rzeczywistym, ale nie zawiadomił o tym przełożonego i nie dokonał wpisu w książce ponownych rewizji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty