Wyrok SN z dnia 22 września 1999 r. sygn. I PKN 248/99
Pracodawca nie narusza zasad współżycia społecznego, wypowiadając warunki pracy i płacy (w zakresie stanowiska i wynagrodzenia) pracownikowi-działaczowi związkowemu, objętemu szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, jeżeli dokonuje rzeczywistej likwidacji działu pracy, w którym był on zatrudniony, nie kierując się chęcią szykany z uwagi na jego działalność związkową, a proponowane warunki nie są krzywdzące.
Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Jadwiga Skibińska-Adamowicz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 22 września 1999 r. sprawy z powództwa Leonarda W. przeciwko Telekomunikacji Polskiej - Spółce Akcyjnej - Zakładowi Telekomunikacji w G. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni z dnia 15 września 1998 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Powód Leonard W. domagał się początkowo ustalenia, że dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie zmieniające jest bezskuteczne jako nieuzasadnione. Następnie żądał przywrócenia do pracy, ewentualnie uznania za bezskuteczne wypowiedzenia zmieniającego i przedłużenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Strona pozwana Telekomunikacja Polska S.A. Zakład Telekomunikacji w G. wniosła o oddalenie powództwa.
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Gdańsku wyrokiem z dnia 31 lipca 1995 r, w punkcie I ustalił, że powód - Leonard W. i pozwany - Telekomunikacja Polska S.A. -Zakład Telekomunikacji w G. pozostają w stosunku pracy na warunkach pracy i płacy wynikających z wypowiedzenia zmieniającego dokonanego przez pozwanego w dniu 31 marca 1995 r,aw punkcie II oddalił powództwo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty