19.08.1999 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 19 sierpnia 1999 r. sygn. I PKN 217/99

Sąd w sprawie o przywrócenie do pracy nie jest związany oceną o nieza-sadności zajmowania przez pracownika stanowiska, zawartą w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli (art. 45 § 1 KP w związku z art. 60 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli, Dz.U. z 1995 r., Nr 13, poz. 59 ze zm.).

Przewodniczący: SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie: SN Józef lwulski (sprawozdawca), NSA Bogusław Gruszczyński.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 1999 r. sprawy z powództwa Iwony N. przeciwko Telewizji Polskiej Spółce Akcyjnej - Oddziałowi Terenowemu w W. o odszkodowanie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 20 października 1998 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu z dnia 17 lutego 1998 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego oraz apelacyjnego.

Uzasadnienie

Iwona N. w pozwie skierowanym przeciwko Telewizji Polskiej S.A. Oddział w W. wniosła o zasądzenie odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie z nią umowy o pracę za wypowiedzeniem. Wyrokiem zaocznym z dnia 23 września 1997 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 9 657,70 zł wraz z odsetkami i nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności. Strona pozwana wniosła sprzeciw od tego wyroku, twierdząc, że rozwiązanie z powódką umowy o pracę było uzasadnione i zgodne z prawem. Po rozpoznaniu tego sprzeciwu Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 17 lutego 1998 r. [...] utrzymał w mocy wyrok zaoczny.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona u strony pozwanej od 1 kwietnia 1989 r. do 30 września 1997 r., ostatnio na stanowisku głównej księgowej. Powódka pracując w Oddziale Telewizji w W. na różnych stanowiskach w pionie finansowo-księgowym była wyróżniana, w tym nagrodami pieniężnymi. W wyniku kontroli Oddziału w zakresie gospodarowania środkami finansowymi na realizację zadań programowych, promocyjnych i inwestycyjnych w latach 1994-1996, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła liczne uchybienia i nieprawidłowości, między innymi w pracy działu księgowości, w którym pracowała powódka. Nieprawidłowości stwierdzone przez NIK były spowodowane złą organizacją pracy w Oddziale. Dział księgowości nie odpowiadał za realizację programów telewizyjnych. Dział planowania i analiz posiadał zatwierdzone przez redaktorów kosztorysy i zlecał działowi księgowości wystawienie odpowiednich faktur. Przyjęcie faktur odbywało się po uprzednim ich zaakceptowaniu przez Dyrekcję programu z W. W dniu 18 czerwca 1997 r. powódka została zawiadomiona o rozwiązaniu z nią umowy o pracę z dniem 1 października 1997 r. za uprzednim wypowiedzeniem od dnia 1 lipca 1997 r. Jako przyczyny wypowiedzenia podano negatywne wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK, a dotyczące spraw finansowych oraz niezapewnienie przez powódkę nałożonego na dział księgowości zadania, polegającego na wstępnej i powynikowej kontroli, a w szczególności fakt akceptowania do wypłaty kwot rachunków nierzetelnie sprawdzonych pod względem merytorycznym i formalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty