Wyrok SN z dnia 28 lipca 1999 r. sygn. I PKN 168/99
1. W ocenie czy przywrócenie pracownika do pracy zaostrzyłoby istniejący konflikt i nie sprzyjało współpracy załogi należy uwzględnić przyczyny, głębię owego konfliktu oraz liczbę jego uczestników.
2. Ocena celowości przywrócenia pracownika do pracy powinna uwzględniać obiektywny interes pracodawcy, a nie indywidualne rozumienie tego interesu przez poszczególnych pracowników.
3. Żądanie pracodawcy dobrowolnego naprawienia szkody powstałej wskutek zdarzeń, za które pracownik nie ponosi odpowiedzialności nie może być uznane za przyczynę konfliktu, która uzasadnia odmowę przywrócenia pracownika do pracy.
Przewodniczący: SSN Józef Iwulski
Sędziowie: SN Barbara Wagner (sprawozdawca), SA Katarzyna Gonera
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 1999 r. sprawy z powództwa Zdzisława D. przeciwko „E.” [...] Kompanii Energetycznej Spółce Akcyjnej w G. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z dnia 1 grudnia 1998 r. [...]
1. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Gdańsku z dnia 31 sierpnia 1998 r. [...];
2. zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda 100 zł (złotych: sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Gdańsku wyrokiem z dnia 31 sierpnia 1998 r. [...] przywrócił Zdzisława D. do pracy w „E.” [...] Kompania Energetyczna S.A. w G. „na warunki zatrudnienia istniejące w dniu 30.01.1998 r. pod warunkiem zgłoszenia gotowości do pracy przez powoda w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku w sprawie”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty