Wyrok SN z dnia 15 kwietnia 1999 r. sygn. I PKN 13/99
Naruszenie przepisów „formalnych” dotyczących wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę, które było następstwem niezawinionego błędu, nie może być równocześnie kwalifikowane jako uchybienie zasad współżycia społecznego (art. 8 KP).
Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza
Sędziowie SN: Walerian Sanetra (sprawozdawca), Barbara Wagner.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 1999 r. sprawy z powództwa Roberta P. przeciwko Szkole Podstawowej w C. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 9 listopada 1998 r. [...]
oddalił kasację i nie obciążył powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W imieniu powoda Roberta P. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 9 listopada 1998 r. [...], którym Sąd ten oddalił jego apelację od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Krośnie Odrzańskim z dnia 22 lipca 1998 r. [...].
Powód domagał się od Sądu Pracy, by uznał, że wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne. W dniu 16 września 1993 r. został on zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Szkole Podstawowej w C. jako nauczyciel. Jeszcze przed złożeniem podania o przyjęcie do szkoły powód złożył (w maju 1993 r.) podanie o przyjęcie do pracy w Urzędzie Celnym. Zatrudnienie w Urzędzie Celnym nastąpiło dopiero po roku. Po ujawnieniu wszakże wcześniejszej karalności powoda za pospolite przestępstwo zwolniono go z tej pracy po 3 miesiącach. Wówczas znowu złożył podanie o pracę w Szkole Podstawowej w C. i od dnia 1 września 1994 r. został w niej przyjęty do pracy na czas nie określony. W lutym 1997 r. otrzymał karę nagany. W końcu maja 1998 r. powód kilkanaście dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Podobnie powód korzystał ze zwolnienia lekarskiego (przez kilka tygodni) w maju poprzedniego roku. Dyrektor Szkoły kojarzył to sobie z okresami „wysypu” szparagów, bowiem powód prowadzi działalność gospodarczą handlując między innymi szparagami. W okresie zwolnienia lekarskiego w maju 1998 r. dyrektor Szkoły spotkał powoda przy pracy na stoisku warzywnym na targowisku w G. Pismem z 30 maja 1998 r. strona pozwana wypowiedziała Robertowi P. umowę o pracę, podając jako przyczynę wypowiedzenia „realizację zasady doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonywanie realizowanych zadań”. Wcześniej pracodawca powziął wiadomość o tym, że powód był karany i w związku z tym wysłał zapytanie o karalność. Pozwany uprzedzał powoda, że jeśli potwierdzi się jego karalność, to go zwolni dyscyplinarnie i radził mu zwolnić się samemu z pracy. Powód wyrokiem z dnia 11 października 1993 r. za dwa przestępstwa z art. 265 § 2 KK został skazany na łączną karę grzywny w kwocie 8.000.000 zł. O skazaniu tym powód nie poinformował pracodawcy. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.) pracodawca ma prawo rozwiązać za trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na czas nie określony, a taka umowa wiązała strony. Okres wypowiedzenia umowy powodowi upłynął dnia 31 sierpnia 1998 r., co oznacza, że „skutkuje wypowiedzenie dopiero na koniec września (art. 30 § 21 KP)”. Zdaniem Sądu Pracy z przepisu art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela wynika, że nie jest wymagane uzasadnienie wypowiedzenia (mimo odesłania przewidzianego w art. 98 ust. 1 Karty Nauczyciela, obecnie art. 91 c ust. 1). Jednocześnie zakładając pogląd przeciwny, Sąd pierwszej instancji uznał, że pracodawca zasadnie umotywował decyzję o wypowiedzeniu umowy. Do pracodawcy należy bowiem ocena przydatności nauczyciela. Strona pozwana mogła powołać się na zatajone przed nią ukaranie powoda za pospolite przestępstwo, mogła powołać fakty spóźniania się powoda do pracy, czy też karę nagany wywołaną skargami rodziców. W konsekwencji Sąd Pracy uznał wypowiedzenie umowy za uzasadnione (ze skutkiem na 30 września 1998 r.) i powództwo oddalił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty