20.05.1998 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 20 maja 1998 r. sygn. I PKN 148/98

Oceny zasadności rozwiązania w drodze wypowiedzenia stosunku pracy z mianowanym pracownikiem samorządowym dokonuje sąd na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 21, poz. 124 ze zm.). Natomiast o roszczeniach tego pracownika, przewidzianych w razie nieuzasadnionego rozwiązania stosunku pracy, rozstrzyga na podstawie art. 45 KP w związku z art. 31 tej ustawy.

Przewodniczący: Prezes SN Jan Wasilewski

Sędziowie: SN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca), SA Alina Krusz-Stankiewicz

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 maja 1998 r. sprawy z powództwa Mirosława P. przeciwko Urzędowi Gminy w B. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 13 listopada 1997 r. [...]

1 ) oddaIił kasację,

2)nie obciążył powoda obowiązkiem zwrotu stronie pozwanej kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 czerwca 1997 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Skarżysku Kamiennej oddalił powództwo Mirosława P. o uznanie za bezskuteczne rozwiązania stosunku pracy dokonanego przez Wójta Gminy w B. dnia 25 marca 1997 r., z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanym Urzędzie Gminy od 1980 r., ostatnio na stanowisku kierownika Referatu Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Komunikacji. Od 3 kwietnia 1995 r. do 24 marca 1997 r. korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Uchwałą[...] z dnia 26 kwietnia 1996 r. Rada Gminy wprowadziła nowy regulamin organizacyjny przewidujący samodzielne stanowiska pracy (w miejsce referatów i kierowników referatów) i ograniczenie stanu zatrudnienia o jeden etat. Uległo również likwidacji stanowisko powoda, jednak ze względu na jego długotrwałe zwolnienie lekarskie nie mogło się zmniejszyć faktyczne zatrudnienie w pozwanym Urzędzie. Przyczyną wypowiedzenia powodowi stosunku pracy były nieprawidłowości w jego pracy polegające na brakach w dokumentacji budowy dróg i rozbieżnościach między dokumentacją a stanem faktycznym (wykonane drogi były węższe niż ustalone w dokumentacji), skargi mieszkańców -przyszłych użytkowników dróg, konieczność budowy niektórych dróg od początku ze względu np. na ich usytuowanie na sieci gazowej bądź ich budowy bez pozwoleń na budowę i uzgodnień z właścicielami, przez których nieruchomości miały przebiegać urządzenia. Ponadto w wyniku dokonanych kontroli strona pozwana stwierdziła, że powód samowolnie opuszczał stanowisko pracy, a w okresie od sierpnia do listopada 1994 r. listy obecności podpisywała za powoda jego żona, również zatrudniona w pozwanym Urzędzie. W dniu 17 marca 1995 r. praca powoda została oceniona negatywnie przez Zarząd Gminy. W świetle powyższych ustaleń Sąd Rejonowy uznał, że rozwiązanie z powodem stosunku pracy w drodze wypowiedzenia było zasadne i zgodne z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 ze zm.), gdyż oba warunki przewidziane w tym przepisie (tj. reorganizacja i zmniejszenie zatrudnienia) zostały spełnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty