21.03.1997 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 21 marca 1997 r. sygn. I PKN 54/97

Sąd może zasądzić odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli przywrócenie do pracy byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (art. 8 KP).

Przewodniczący SSN: Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca), Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 marca 1997 r. sprawy z powództwa Grażyny A. przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu [...] w R. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 25 października 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powódka Grażyna A. w sprawie przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu [...] w R. o przywrócenie do pracy wniosła kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 25 października 1996 r. [...]. Zaskarżonym wyrokiem oddalono apelację powódki od wyroku Sądu I instancji zasądzającego odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy i oddalającego powództwo o przywrócenie do pracy. Jak wynika z ustaleń Sądów, powódka była naczelną pielęgniarką u pozwanego, powołaną na okres 5 lat na to stanowisko, po wygraniu w 1993 r. konkursu. W 1995 r. powódka została odwołana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia oraz następnie zwolniono ją z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia. Odwołanie, będące w istocie wypowiedzeniem umowy o pracę, jako że przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości zatrudnienia naczelnej pielęgniarki szpitala na podstawie powołania, było sprzeczne z prawem. Nie przeprowadzono konsultacji ze związkami zawodowymi, co stanowiło naruszenie art. 38 KP oraz wypowiedziano wbrew zakazowi z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 41, poz. 178) gdyż powódka była wiceprzewodniczącą komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie. Sąd II instancji podzielił pogląd Sądu Rejonowego, że żądanie przywrócenia powódki do pracy jest sprzeczne z gospodarczospołecznym przeznaczeniem prawa (art. 8 KP) i dlatego na podstawie art. 477 § 2 KPC oraz art. 45 § 1 KP w związku z art. 47KP zasądzono odszkodowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty