11.06.1997 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 11 czerwca 1997 r. sygn. I PKN 202/97

1. Zakłócenie spokoju i porządku w miejscu pracy oraz lekceważące i aroganckie wypowiedzi w stosunku do pełnomocnika pracodawcy, kwestionowanie jego kompetencji, odmowa wykonania polecenia oraz samowolne zabranie kluczy, pieczątek i dokumentów pracodawcy, stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 KP.

2. Jeżeli okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 KP wystąpiły w kilku kolejnych dniach, to termin z art. 52 § 2 KP rozpoczyna bieg od dowiedzenia się przez pracodawcę o ostatniej z tych okoliczności.

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 1997 r. sprawy z powództwa Jacka B. przeciwko C.S. Spółce z o.o. w S.L. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 12 lutego 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 lipca 1996 r. [...] Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu oddalił powództwo Jacka B. przeciwko C.S. Spółce z o.o. w S.L. o odszkodowanie w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia i o ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany urlop. Sąd Wojewódzki ustalił, że powód był zatrudniony u strony pozwanej od 1 kwietnia 1994 r., ostatnio na stanowisku dyrektora. Osobą upoważnioną do podejmowania wszelkich czynności w imieniu właścicielki strony pozwanej był jej pełnomocnik Engelbert S. W dniu 9 sierpnia 1995 r. doszło do sporu między powodem a Engelbertem S. W toku kłótni powód określił pełnomocnika firmy „starym piernikiem” oraz stwierdził, że wystarczy „jeden telefon i firma przestanie istnieć, a pełnomocnik zostanie wydalony z kraju, bo przebywa tu nielegalnie”. Po zakończeniu kłótni powód opuścił firmę nie informując pracodawcy dokąd się udaje. W następnym dniu, tj. 10 sierpnia 1995 r., powód zabrał klucze do składu celnego i dokumenty prowadzenia tego składu oraz pieczęcie firmy. Zwrócił je kilka dni później. Od 10 sierpnia 1995 r. do końca września 1995 r. powód przebywał na zwolnieniu lekarskim. 31 sierpnia 1995 r. wysłał pismo zawierające wypowiedzenie umowy o pracę, które strona pozwana otrzymała 1 września 1995 r. W tym dniu zostało wysłane na adres domowy powoda pismo rozwiązujące z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, opatrzone datą 29 sierpnia 1995 r. Pismo to było awizowane w dniu 4 września 1995 r., a powód odebrał je na poczcie w dniu 11 września 1995 r. Sąd Wojewódzki przyjął, że pismo rozwiązujące z powodem umowę o pracę zostało mu doręczone w dniu 4 września 1995 r. (data awizowania przesyłki). Sąd uznał, że powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, gdyż w dniu 9 sierpnia 1995 r. opuścił miejsce pracy. W dniu tym zakłócił spokój i porządek w miejscu pracy przez wywołanie awantury, w trakcie której zachowywał się lekceważąco i arogancko w stosunku do pełnomocnika właścicielki firmy, obrzucając go wyzwiskami. Powód kwestionował kompetencje pełnomocnika i odmówił wykonania jego polecenia. Nadto w dniu 10 sierpnia 1995 r. zabrał z pomieszczeń firmy klucze, pieczątki oraz dokumenty. Za istotne uznał także Sąd Wojewódzki, że powód groził pełnomocnikowi właścicielki, iż doprowadzi do zamknięcia firmy z uwagi na popełnienie przez pełnomocnika nadużyć w pobieraniu zaliczek i wywożeniu pieniędzy za granicę z pominięciem systemu bankowego. Zarzuty te nie znalazły potwierdzenia w materiale dowodowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty