Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 1997 r. sygn. I PKN 107/97

Kasacja może opierać się wyłącznie na zarzutach dotyczących postępowania przed sądem drugiej instancji.

Przewodniczący SSN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Witolda Bryndy po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 1997 r. sprawy z powództwa Wiesława M. i Józefa S. przeciwko Fabryce Maszyn i Urządzeń "A.-P." w S.O. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, na skutek kasacji Ministra Sprawiedliwości od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 19 września 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Fabryka Maszyn i Urządzeń "A.-.P." w S.O. pismami z dnia 30 kwietnia 1996 r. rozwiązała z tym dniem bez wypowiedzenia umowy o pracę z Józefem S. brygadzistą i Wiesławem M. starszym mistrzem. W pismach tych jako przyczynę rozwiązania umów podano: "usiłowanie kradzieży części do kombajnu w dniu 19 kwietnia 1996 r. około godz. 2030" oraz wskazano na art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy jako podstawę prawną tego rozwiązania umów o pracę.

W postępowaniu sądowym Józef S. i Wiesław M. żądali przywrócenia do pracy oraz zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Twierdzili, że zakład pracy bezpodstawnie zarzucił im usiłowanie kradzieży. W rzeczywistości zaś nie mieli oni z tym nic wspólnego, a jedynie przypadkowo znaleźli się w pobliżu zakładu pracy w sytuacji, którą błędnie potraktowano jako usiłowanie kradzieży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty