Wyrok SN z dnia 27 lutego 1997 r. sygn. I PKN 21/97
Rozszerzenie zakresu zastosowania art. 45 § 2 KP przez ustawę z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 24, poz. 110) sprawiło, że sąd może obecnie - z zastrzeżeniem art. 45 § 3 KP oddalić żądanie uznania bezskuteczności wypowiedzenia lub przywrócenia do pracy, gdy w okolicznościach sprawy uzna to za niemożliwe lub niecelowe i zasądzić odszkodowanie.
Przewodniczący SSN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Maria Mańkowska.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 1997 r. sprawy z powództwa Stanisławy Z. przeciwko Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych w L. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzki ego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 7 Iistopadal996 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Lublinie wyrokiem z dnia 16 kwietnia 1996 r. [..., zasądził od pozwanego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w L. na rzecz powódki Stanisławy Z. odszkodowanie w kwocie 1366 zł i 59 gr z ustawowymi odsetkami od daty orzeczenia oraz kwotę 150 zł tytułem zwrotu kosztów procesu, a oddalił powództwo o przywrócenie do pracy. W motywach tego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy podał, że dokonane powódce w dniu 29 kwietnia 1995 r. wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę było przez pracodawcę tłumaczone naruszeniem przepisów b.h.p., polegającym na dopuszczaniu palaczy do pracy w wymiarze rażąco przekraczającym dopuszczalne normy czasu pracy, a także sporządzaniem kart pracy niezgodnie ze stanem faktycznym. Jednakże materiał dowodowy sprawy wykazuje, że praca palaczy w systemie 24/24 godziny była u pozwanego stosowana od wielu lat oraz akceptowana przez przełożonych powódki i zainteresowanych pracowników. Nie zgadzała się z tym jedynie powódka i jej mąż, świadek Jacek Z., również zatrudniony na stanowisku palacza. Ich interwencje kierowane na zewnątrz zakładu pracy spowodowały w dniu 31 marca 1995 r. kontrolę ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, w toku której ustalono wadliwą organizację czasu pracy palaczy, powodującą ich zatrudnienie nawet przez 224 godziny miesięcznie (luty 1995 r.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty