Wyrok SN z dnia 26 listopada 1997 r., sygn. II CKN 458/97
Odstąpienie przez kupującego od umowy sprzedaży rzeczy ruchomej ze względu na wady (art. 560 § 1 kc) powoduje przejście jej własności z powrotem na sprzedającego oraz wygaśnięcie udzielonej gwarancji jakości (art. 577 § 1 kc).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Krzysztofa S. przeciwko Władysławowi S., Mirosławowi B. i Daewoo-FSO Motor Spółka z o.o. w Warszawie o zobowiązanie do wydania nowego wolnego od wad samochodu, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z dnia 11 marca 1997 r. III Ca 856/96 oddalił kasację i zasądził od powoda na rzecz Daewoo-FSO Motor Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie 150 zł kosztów procesu za instancję kasacyjną.
Uzasadnienie
Powód Krzysztof S. kupił w dniu 9 czerwca 1992 r. od pozwanych Władysława S. i Mirosława B., prowadzących w ramach spółki cywilnej Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjno-Usługowe PRO-HURT w Ł., nowy samochód osobowy Polonez, na który otrzymał dokument gwarancji wystawiony przez producenta byłą Fabrykę Samochodów Osobowych (przedsiębiorstwo państwowe) w Warszawie. Wobec złej jakości pojazdu, którego wad nie usunięto podczas napraw dokonywanych w ramach gwarancji, powód reprezentowany przez pełnomocnika, pismem z dnia 8 lipca 1993 r., zawiadomił sprzedających o odstąpieniu od umowy i wezwał do zapłaty aktualnej ceny samochodu. Po upływie terminu wystąpił przeciw pozwanym z powództwem o zasądzenie kwoty odpowiadającej zapłaconej cenie i wyrównania jej wzrostu. Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem z dnia 28 grudnia 1994 r. III C 2145/93 zasądził kwotę 144.570.000 zł z odsetkami oraz zobowiązał powoda do zwrotu na rzecz pozwanych samochodu osobowego, szczegółowo opisanego w sentencji wyroku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty