19.09.1996 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 19 września 1996 r. sygn. I PRN 67/96

1. Przewidziany w art. 109 ust. 5 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) urlop dla poratowania zdrowia może być dochodzony na drodze sądowej (przed sądem pracy).

2. Realizacja prawa do udzielania urlopu dla poratowania zdrowia ma pierwszeństwo przed zastosowaniem przepisów upoważniających pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy z powodu niezdolności pracownika do pracy spowodowanej długotrwałą chorobą (art. 53 § 1 KP).

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 września 1996 r. sprawy z powództwa Romana B. przeciwko Polskiej Akademii Nauk-Instytutowi Fizjologii i Żywienia Zwierząt [...] w J. o przywrócenie do pracy i udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 21 lutego 1994 r. [...]

1. uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Warszawy Pragi z dnia 17 września 1993 r. [...] w pkt II i III i w tym zakresie sprawę przekazał temu Sądowi do ponownego rozpoznania.

2. oddalił rewizję strony pozwanej w części dotyczącej przywrócenia do pracy (I).

Uzasadnienie

Powód Roman B., adiunkt Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN, zatrudniony w tym Instytucie od dnia 1 lutego 1971 r. na podstawie umowy zawartej na czas nie określony, został zwolniony z pracy na podstawie art. 53 KP po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego. Uznając to zwolnienie za niezgodne z prawem, pozwem z dnia 31 maja 1993 r. powód wniósł o przywrócenie do pracy na dotychczasowym stanowisku oraz nakazanie pozwanemu udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia.

Powód przebywał na zwolnieniu lekarskim od dnia 25 marca 1992 r. do dnia 5 sierpnia 1992 r. Następnie wykorzystywał urlop wypoczynkowy do dnia 4 września 1992 r. Po tym urlopie powód nie przystąpił do pracy, składając kolejne zwolnienia lekarskie. Okres zasiłkowy skończył się 4 marca 1993 r., jednakże został przedłużony o dalsze 90 dni, do dnia 3 czerwca 1993 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty