Wyrok SN z dnia 18 stycznia 1996 r. sygn. I PRN 103/95
Szczególna ochrona prawna pracownika pełniącego funkcją związkową nie wyłącza przysługującego Sądowi Pracy z mocy art. 477 § 2 k.p.c. uprawnienia do uwzględnienia z urzędu innego, niż wybranego przez pracownika jednego z przysługujących mu według art. 56 k.p. alternatywnych roszczeń, jeżeli w szczególnych okolicznościach sprawy zgłoszone roszczenie jest nie uzasadnione i nie może być uwzględnione z uwagi na jego sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.
Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra
Sędziowie SN: Adam Józefowicz (sprawozdawca), Andrzej Kijowski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 1996 r. sprawy z powództwa Jana C. przeciwko Przedsiębiorstwu Komunikacji Tramwajowej w K.-Zakład Komunikacji Tramwajowej [...] o przywrócenie do pracy, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 13 grudnia 1994 r. [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną
Uzasadnienie
Powód Jan C. w pozwie przeciwko Przedsiębiorstwu Komunikacji Tramwajowej w K. wniósł o przywrócenie do pracy i zasądzenie utraconego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. W uzasadnieniu powództwa podał, że rozwiązano z nim umowę o pracę bez zgody zarządu związków zawodowych (w zakładzie pracy i w wyższej instancji), w których jest członkiem zarządu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty