Uchwała SN z dnia 3 października 1995 r. sygn. I PZP 25/95
Przewodniczący SSN: Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Maria Mańkowska, Andrzej Kijowski
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Stefana Trautsolta, w sprawie z powództwa Władysławy G. przeciwko Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu [...] w W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 3 października 1995 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 24 maja 1995 r., [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.
Czy pracownikowi, który uzyskał orzeczenie sądowe nakazujące zakładowi pracy nawiązanie umowy o pracę na podstawie art. 2 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne (Dz. U. Nr 32, poz. 172 ze zmianami) przysługuje odszkodowanie za niewykonanie obowiązku zawarcia umowy za cały okres pozostawania bez pracy z tej przyczyny, czy za okres nie przekraczający trzech miesięcy ?
podjął następującą uchwałę:
Pracownikowi, z którym zakład pracy - wbrew obowiązkowi wynikającemu z wyroku wydanego z mocy art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne (Dz. U. Nr 32, poz. 172 ze zm.) - nie zawarł umowy o pracę, przysługuje odszkodowanie w wysokości ustalonej na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (art. 300 k.p.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty