26.03.1993 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 26 marca 1993 r., sygn. III CZP 154/92

Sąd Najwyższy w sprawie wniosku Barbary K. z udziałem Stanisława K. o podział majątku wspólnego po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 17 marca 1993 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Warszawie postanowieniem z dnia 12 listopada 1992 r. V Cr 882/92 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Jak należy rozliczać i wyceniać przy podziale majątku wspólnego rozwiedzionych małżonków spółdzielcze prawo do lokalu typu lokatorskiego, w sytuacji gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie ma możliwości zamiany wspólnego mieszkania na dwa mniejsze samodzielne lokale, a od dłuższego czasu nie przydziela nowych mieszkań na warunkach lokatorskich a tylko własnościowych?”

podjął następującą uchwałę:

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, gdy spółdzielnia mieszkaniowa przydziela wyłącznie lokale typu własnościowego, wartość lokatorskiego prawa do lokalu stanowi kwota wkładu mieszkaniowego, jaka w chwili podziału podlegałaby według statutu spółdzielni zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego przy przekształceniu prawa do tego lokalu na prawo własnościowe. Kwota ta może być podwyższona bądź pomniejszona – stosownie do szczególnych okoliczności.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9.III.1989 r. Sąd Rejonowy rozwiązał przez rozwód małżeństwo Barbary i Stanisława K. z winy męża. W dniu 7.IV.1989 r. Barbara K. wystąpiła do tegoż Sądu o przeprowadzenie postępowania w przedmiocie podziału majątku wspólnego. W tej sprawie Sąd Rejonowy postanowieniem z 24.V.1990 r. orzekł, że należące do wspólnego majątku mieszkanie spółdzielcze typu lokatorskiego M-3 o pow. 45 m, składające się z kuchni i trzech pokoi, przypada na wyłączną własność wnioskodawczyni Barbary K. Ustalone zostało przy tym, że mieszkanie to, należące do zasobów Spółdzielni Lokatorsko-Mieszkaniowej w C., przed stawia wartość 1.008.000 zł. Poza tym Sąd Rejonowy podzielił b. małżonków ruchomościami, stanowiącymi wyposażenie i urządzenie mieszkania, rozliczył ich z wierzytelności i nakładów poczynionych z majątku odrębnego na majątek wspólny i w wyniku takiego podziału zasądził od wnioskodawczyni na rzecz uczestnika postępowania Stanisława K. kwotę 3.719.695 zł tytułem wyrównania udziału, płatną w czterech ratach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
02.07.2018 Obrót gospodarczy
Czytaj więcej