Uchwała SN z dnia 26 marca 1993 r., sygn. III CZP 154/92
Sąd Najwyższy w sprawie wniosku Barbary K. z udziałem Stanisława K. o podział majątku wspólnego po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 17 marca 1993 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Warszawie postanowieniem z dnia 12 listopada 1992 r. V Cr 882/92 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
Jak należy rozliczać i wyceniać przy podziale majątku wspólnego rozwiedzionych małżonków spółdzielcze prawo do lokalu typu lokatorskiego, w sytuacji gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie ma możliwości zamiany wspólnego mieszkania na dwa mniejsze samodzielne lokale, a od dłuższego czasu nie przydziela nowych mieszkań na warunkach lokatorskich a tylko własnościowych?
podjął następującą uchwałę:
W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, gdy spółdzielnia mieszkaniowa przydziela wyłącznie lokale typu własnościowego, wartość lokatorskiego prawa do lokalu stanowi kwota wkładu mieszkaniowego, jaka w chwili podziału podlegałaby według statutu spółdzielni zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego przy przekształceniu prawa do tego lokalu na prawo własnościowe. Kwota ta może być podwyższona bądź pomniejszona stosownie do szczególnych okoliczności.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9.III.1989 r. Sąd Rejonowy rozwiązał przez rozwód małżeństwo Barbary i Stanisława K. z winy męża. W dniu 7.IV.1989 r. Barbara K. wystąpiła do tegoż Sądu o przeprowadzenie postępowania w przedmiocie podziału majątku wspólnego. W tej sprawie Sąd Rejonowy postanowieniem z 24.V.1990 r. orzekł, że należące do wspólnego majątku mieszkanie spółdzielcze typu lokatorskiego M-3 o pow. 45 m, składające się z kuchni i trzech pokoi, przypada na wyłączną własność wnioskodawczyni Barbary K. Ustalone zostało przy tym, że mieszkanie to, należące do zasobów Spółdzielni Lokatorsko-Mieszkaniowej w C., przed stawia wartość 1.008.000 zł. Poza tym Sąd Rejonowy podzielił b. małżonków ruchomościami, stanowiącymi wyposażenie i urządzenie mieszkania, rozliczył ich z wierzytelności i nakładów poczynionych z majątku odrębnego na majątek wspólny i w wyniku takiego podziału zasądził od wnioskodawczyni na rzecz uczestnika postępowania Stanisława K. kwotę 3.719.695 zł tytułem wyrównania udziału, płatną w czterech ratach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty