Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 1847/21
Pomoc społeczna
Dnia 20 kwietnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 8/21 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 27 października 2020 r., znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od K. S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, wyrokiem z dnia 9 czerwca 2021 r. (sygn. akt II SA/Ke 8/21), po rozpoznaniu skargi K. S., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 27 października 2020 r., nr [...] oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia 1 lipca 2020 r. nr [...] o odmowie przyznania K. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki na niepełnosprawną babką – K. M..
W motywach w/w wyroku Sąd Wojewódzki wskazał, że w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji z dnia 27 października 2020 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach przyjęło, iż z uwagi na treść art. 17 ust. 1a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111, ze zm., dalej u.ś.r.), brak było podstaw prawnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnuczce w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym babką, bowiem ta ostatnia posiadała córki, na których w pierwszej kolejności ciążył obowiązek alimentacyjny wobec ich matki. W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, iż wprawdzie jedna z córek K. M. – E. S. zamieszkiwała w [...], ale nie wykazano przy tym, aby była ona osobą chorą, która sama wymagała opieki. W związku z tym – zdaniem organu - to ciążący na niej obowiązek alimentacyjny nie przeszedł na dalszych zstępnych. Z kolei druga córka osoby wymagającej opieki – J. C. wprawdzie mieszkała i pracowała w Anglii, ale okoliczność również nie zwalniała jej z obowiązku alimentacyjnego względem matki. Z obowiązku alimentacyjnego można się zaś wywiązywać nie tylko poprzez osobistą opiekę nad uprawnionym, ale także poprzez łożenie środków finansowych na jej zapewnienie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty