20.04.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 1847/21

Pomoc społeczna

Dnia 20 kwietnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 8/21 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 27 października 2020 r., znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od K. S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, wyrokiem z dnia 9 czerwca 2021 r. (sygn. akt II SA/Ke 8/21), po rozpoznaniu skargi K. S., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 27 października 2020 r., nr [...] oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia 1 lipca 2020 r. nr [...] o odmowie przyznania K. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki na niepełnosprawną babką – K. M..

W motywach w/w wyroku Sąd Wojewódzki wskazał, że w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji z dnia 27 października 2020 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach przyjęło, iż z uwagi na treść art. 17 ust. 1a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111, ze zm., dalej u.ś.r.), brak było podstaw prawnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnuczce w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym babką, bowiem ta ostatnia posiadała córki, na których w pierwszej kolejności ciążył obowiązek alimentacyjny wobec ich matki. W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, iż wprawdzie jedna z córek K. M. – E. S. zamieszkiwała w [...], ale nie wykazano przy tym, aby była ona osobą chorą, która sama wymagała opieki. W związku z tym – zdaniem organu - to ciążący na niej obowiązek alimentacyjny nie przeszedł na dalszych zstępnych. Z kolei druga córka osoby wymagającej opieki – J. C. wprawdzie mieszkała i pracowała w Anglii, ale okoliczność również nie zwalniała jej z obowiązku alimentacyjnego względem matki. Z obowiązku alimentacyjnego można się zaś wywiązywać nie tylko poprzez osobistą opiekę nad uprawnionym, ale także poprzez łożenie środków finansowych na jej zapewnienie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne