12.04.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 2132/21

Pomoc społeczna

Dnia 12 kwietnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia NSA Zygmunt Zgierski po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 2313/20 w sprawie ze skargi E.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 21 sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od E. P. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 7 kwietnia

2021 r. (sygn. akt I SA/Wa 2313/20), po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. P., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 21 sierpnia 2020 r. nr [...] (błędnie wskazany przez Sąd Wojewódzki

w sentencji wyroku jako: "[...]") oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z 16 czerwca 2020 r. nr [...] o odmowie przyznania E. P. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym dziadkiem S. A..

W motywach w/w wyroku Sąd Wojewódzki wskazał, że decyzją z dnia

21 sierpnia 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], na skutek odwołania wniesionego przez E. P., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...] z dnia 16 czerwca 2020 r. o odmowie przyznania wnioskodawczyni prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym dziadkiem – S. A.. W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało że z uwagi na treść art. 17 ust. 1a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111, ze zm., dalej u.ś.r.), brak było w tym przypadku podstaw prawnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnuczce osoby wymagającej opieki. Zdaniem organu, Z. A. – małżonka S.A. z racji wieku (83 lata) nie mogła bowiem sprawować opieki nad współmałżonkiem, niemniej jednak S. A. posiadał dwóch synów: C. A. oraz T. A.. Wnioskodawczyni zaś, mimo wezwania organu I instancji, nie przedłożyła żadnych dowodów świadczących o tym, że synowie osoby niepełnosprawnej nie mogli sprawować nad nią opieki. Wobec powyższego Kolegium uznało, że skoro synowie S. A., nie legitymowali się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to mogli zapewnić ojcu opiekę, a tym samym E. P. nie była uprawniona do przyznania jej wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne