28.07.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2023 r., sygn. I OSK 1353/22

Pomoc społeczna

Dnia 28 lipca 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 marca 2022 r., sygn. akt IV SA/Wr 650/21 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od M. K. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...].

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 22 marca 2022 r., IV SA/Wr 650/21 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego: uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji (pkt I.)

oraz rozstrzygnął o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej (pkt II.).

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W., po rozpatrzeniu odwołania M. K. od decyzji Burmistrza O. z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...] o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad babcią, ww. zaskarżoną decyzją utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, że w dniu [...] sierpnia 2020 r. M. K. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad babcią legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W toku postępowania ustalono, że babcia wnioskodawczyni ma córkę, czyli osobę spokrewnioną z nią w pierwszym stopniu, która nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a która w przeszłości miała ustalony jedynie lekki i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Mając powyższe na względzie, organ I instancji – po kolejnym ponownym rozpatrzeniu sprawy – wydał decyzję, na mocy której odmówił M. K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego argumentując rozstrzygnięcie tym, że w świetle art. 17 ust 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2020.111 ze zm.), dalej jako "u.ś.r.", wnioskodawczyni, jako osoba spokrewniona z podopieczną w drugim stopniu, nie może uzyskać świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji gdy żyje i nie ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności córka podopiecznej, czyli osoba spokrewniona z nią w pierwszym stopniu. Stanowisko to podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W., wskazując, że dopóki córka osoby niepełnosprawnej nie uzyska orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, na przeszkodzie w przyznaniu wnuczce świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad babcią, będzie stała przesłanka negatywna wynikająca z przepisu art. 17 ust. la w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne