Wyrok NSA z dnia 28 marca 2023 r., sygn. I OSK 1126/22
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 24 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Op 21/22, w sprawie ze skargi D. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] listopada 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od D. J. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Op 21/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, po rozpoznaniu skargi D. J., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] listopada 2021 r., nr [...], oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję wydaną przez Burmistrza Miasta Kluczborka z dnia [...] września 2021 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z dnia 4 sierpnia 2021 r. D. J. zwrócił się do organu I instancji o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad ojcem J. J., posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Decyzją z dnia [...] września 2021 r. Burmistrz Miasta Kluczborka odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższą decyzję organ oparł na dwóch przesłankach. Organ wskazał, że w sprawie zachodzi przesłanka negatywna określona w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; dalej jako "u.ś.r."), a mianowicie niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Podniesiono, że z dołączonego do wniosku orzeczenia o niepełnosprawności nie wynika od kiedy istnieje niepełnosprawność osoby wymagającej opieki, a ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od 14 kwietnia 2021 r., więc powstał po ukończeniu 25 roku życia. Ponad powyższe organ wskazał, że osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a jej małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wobec czego zachodzi negatywna przesłanka określona w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty