28.03.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2023 r., sygn. I OSK 1076/22

Pomoc społeczna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 1131/21 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia [...] maja 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 1131/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia [...] maja 2021 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia 1 marca 2021 r. K. K. zwróciła się do organu I instancji o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad babcią T. T, posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r., [...], Burmistrz Miasta Jasła odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ I instancji wskazał, że wnioskodawczyni jest osobą zobowiązaną do alimentacji w dalszej kolejności względem babci, ponieważ w pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny spoczywa na córce osoby wymagającej opieki – J. K. Uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego przez osobę spokrewnioną z osobą wymagającą opieki w dalszej kolejności, możliwe jest, gdy brak jest osoby zobowiązanej w bliższej kolejności, np. gdy takiej osoby w ogóle nie ma lub gdy taka osoba nie jest w stanie sprawować opieki, co wynika z art. 132 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (przytaczanej dalej jako "k.r.o."). Organ I instancji, odnosząc się do warunków określonych w art. 17 ust. 1 oraz 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.; dalej jako "u.ś.r."), wskazał, że J. K. nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto, nawiązując do przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wyrażonej w art. 17 ust. 1b u.ś.r., podniesiono, że na podstawie zgromadzonej w sprawie dokumentacji nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne