05.04.2023

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1083/20

W świetle prawa budowlanego, istnieje zasadnicza różnica między pojęciami budowy oraz robotami budowlanymi. Zarzuty dotyczące naruszenia art. 66 ust. 1 oraz art. 48 ust. 1-5 tego prawa muszą zatem być analizowane w kontekście tej różnicy.

Teza od Redakcji

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 508/19 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia 23 maja 2019 r., nr WOP.7721.23.2018.AH w przedmiocie odstąpienia od czynności faktycznych związanych z wykonaniem robót budowlanych w istniejącym budynku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 508/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę M. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia 23 maja 2019 r. w przedmiocie odstąpienia od czynności faktycznych związanych z wykonaniem robót budowlanych w istniejącym budynku.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym. Decyzją z dnia 15 października 2013 r. zatwierdzono T. P. (dalej: inwestor) projekt budowlany i udzielono pozwolenia na budowę budynku gospodarczego na działce nr [...] przy ulicy [...] w A. (bezpośrednio przy granicy z działką nr [...]) w granicach oznaczonych na projekcie zagospodarowania działki.

Następnie w wyniku czynności kontrolnych wybudowanego budynku gospodarczego przez organy nadzoru budowlanego stwierdzono wykonanie w tym budynku na wysokości szczytów ścianek grubości 12 cm z bloczków betonu komórkowego, na które to roboty budowlane inwestor nie dysponował stosownym pozwoleniem. Podczas kontroli inwestor wskazał, że zamierza przystosować jedno z pomieszczeń budynku gospodarczego do składowania opału. Po otrzymaniu opinii z dnia 26 października 2017 r. rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych zalecającej doprowadzenie istniejących wewnątrz budynku ścian wewnętrznych do wysokości bezpośrednio do przykrycia dachu, zachowując na całej ich wysokości co najmniej 12 cm, w dniu 14 listopada 2017 r. zalecenie to zostało przez inwestora wykonane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne