17.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. I OSK 3073/19

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Anna Kuklińska po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Powiatu [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 480/19 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwałę Rady Powiatu [...] z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w sprawie wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2019 r. sygn. IV SA/Po 480/19 stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu [...] z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w sprawie wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Skargę kasacyjną od opisanego wyroku wywiodła Rada Powiatu [...], zaskarżając powyższy wyrok w całości, na zasadzie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - dalej jako: "p.p.s.a."

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono:

I. na zasadzie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie przepisów prawa materialnego, a mianowicie:

a) art. 79 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2018r., poz. 995 ze zm. - dalej również jako: “u.s.p.") które to przepisy stanowią o podstawach stwierdzenia nieważności uchwał organów jednostek samorządu terytorialnego, zastrzegając brak możliwości stwierdzenia nieważności uchwały w przypadku nieistotnego naruszenia prawa, poprzez ich błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, polegające na przyjęciu, że wadliwość uzasadnienia projektu uchwały, polegająca na niewyrażeniu w nim ekspressis verbis kryteriów, którymi kierował się wnioskodawca uchwały, przy jednoczesnym braku konkretnych zarzutów Prokuratora Rejonowego do poszczególnych unormowań uchwały, stanowi okoliczność decydującą o nieważności zaskarżonej uchwały, podczas gdy ewentualne wady uzasadnienia projektu uchwały mogą być co najwyżej podstawą przyjęcia, iż nastąpiło nieistotne naruszenie prawa, które nie może stanowić podstawy stwierdzenia nieważności uchwały, zwłaszcza że Prokurator Rejonowy nie sformułował żadnych zarzutów odnośnie konkretnych unormowań zaskarżonej uchwały,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne