21.08.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2018 r., sygn. I OSK 2349/16

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Marcin Kamiński (spr.) Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 czerwca 2016 r. sygn. akt III SA/Po 1142/15 w sprawie ze skargi M.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Po 1142/15, po rozpoznaniu skargi M.G. (skarżący), na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. (organ odwoławczy) z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy, oddalił skargę.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia:

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w P. wnioskiem z dnia [...] września 2012 r. zwrócił się do Prezydenta Miasta P. (organ I instancji) o sprawdzenie kwalifikacji skarżącego do kierowania pojazdami. Wniosek ten został uzasadniony tym, że skarżący w okresie od [...] września 2011 r. do [...] lipca 2012 r. naruszył wielokrotnie przepisy ruchu drogowego, uzyskując łącznie 26 punktów karnych. We wniosku zostały szczegółowo opisane wykroczenia i przypisana im liczba punktów.

Organ I instancji decyzją z dnia [...] listopada 2012 roku nr [...] skierował skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, a organ odwoławczy decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] utrzymał tą decyzję w mocy.

Wyrokiem z dnia 29 października 2014 r. wydanym w sprawie sygn. akt III SA/Po 1492/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję organu odwoławczego z dnia [...] lipca 2013 roku i organu I instancji z dnia [...] listopada 2012 r. Sąd I instancji w uzasadnieniu wyroku zważył, że zgodnie z art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (p.r.d.) w brzmieniu obowiązującym w dniu wydania decyzji, kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem, skierowana decyzją starosty na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji, w razie przekroczenia 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1 tej ustawy. Sąd I instancji podkreślił, że powołany przepis jednoznacznie wskazuje że przesłanką skierowania kierowcy na sprawdzenie jego kwalifikacji do prowadzenia pojazdu, jest przekroczenie 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego na podstawie art. 130 ust. 1 p.r.d. Decyzja wydana na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b p.r.d. ma charakter decyzji związanej, nie zależy od uznania organu, lecz jej wydanie jest obowiązkiem organu. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia przez komendanta wojewódzkiego Policji z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji osoby posiadającej uprawnienie do kierowania pojazdem w razie przekroczenia 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1 p.r.d., organ zobowiązany jest skierować taką osobę na sprawdzenie kwalifikacji. Sąd I instancji stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie fakt przekroczenia limitu 24 punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego przez skarżącego nie był sporny. Skarżący w okresie od [...] września 2011 r. do [...] lipca 2012 r. naruszył wielokrotnie przepisy ruchu drogowego, uzyskując łącznie 26 punktów karnych. We wniosku Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. z dnia [...] września 2012 r. szczegółowo zostały opisane wykroczenia i przypisana im liczba punktów. Co do zasady zatem nie było wątpliwości, że została spełniona przesłanka wydania decyzji w przedmiocie skierowania skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, a zatem rozstrzygnięcia organów obu instancji w tym zakresie były prawidłowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne