19.04.2023 Obrót gospodarczy

Potwierdzenie prawidłowości kary administracyjnej za naruszenia w transporcie drogowym. - Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2023 r., sygn. II GSK 182/20

Decyzje administracyjne dotyczące nałożenia kary pieniężnej za naruszenia przepisów o transporcie drogowym powinny być respektowane przez sądy, o ile są poparte odpowiednimi dowodami i prawidłowością procedur, nawet jeśli przedsiębiorstwo przedstawia argumenty przeciwne.

Teza od Redakcji

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. Sp. z o.o. w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 października 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 646/19 w sprawie ze skargi Z. Sp. z o.o. w Ż. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 8 kwietnia 2019 r. nr BP.500.11.2019.1200.KA12.2127 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: WSA w Gliwicach, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 22 października 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 646/19 oddalił skargę Z. Sp. z o.o. w Ż. (dalej: spółka, skarżąca) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: GITD, Inspektor) z 8 kwietnia 2019 r. utrzymującą w mocy decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z 19 września 2019 r. nakładającą na spółkę karę pieniężną w wysokości 20 000 zł za stwierdzone podczas kontroli naruszenia przepisów normujących przestrzeganie warunków i obowiązków przewozu drogowego określonych w art. 4 pkt 22 ustawy z dnia 6 września 20001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 58 ze zm.; dalej: u.t.d.), w postaci: nieokazania przez przedsiębiorcę podczas kontroli w przedsiębiorstwie danych z tachografów cyfrowych, skrócenia przez niektórych kierowców dziennego czasu odpoczynku, przekroczenia przez niektórych kierowców maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, przekroczenia przez niektórych kierowców maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, a także naruszenia warunków dostępu do zawodu przewoźnika drogowego w zakresie dysponowania bazą eksploatacyjną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne