06.07.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. II GSK 1072/22

Przewóz osób za pomocą aplikacji Uber jest formą działalności odpłatnej, podlegającej przepisom prawa dotyczącym transportu drogowego. Świadczenie usług za pośrednictwem tej aplikacji jest nierozerwalnie związane z usługą przewozu, a zatem wchodzi w zakres usług w dziedzinie transportu. Wymóg posiadania licencji na wykonywanie tego typu transportu nie narusza zasady wolności działalności gospodarczej ani zasady równości, ale zapewnia równe szanse prowadzenia działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant: Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Ol 155/22 w sprawie ze skargi P.H. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.H. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 24 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Ol 155/22 oddalił skargę P. H. (dalej: skarżący, strona) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: GITD) z [...] grudnia 2021r. nr [...]w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Strona, nie zgadzając się z powyższym wyrokiem, wystąpiła ze skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zaskarżyła orzeczenie w całości oraz wnosiła o uchylenie zaskarżonego wyroku, wyżej opisanej decyzji GITD oraz utrzymanej nią w mocy decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z 30 września 2020 r. w całości i umorzenie postępowania. Natomiast w przypadku uznania, że brak jest podstaw do wydania orzeczenia reformatoryjnego, skarżący kasacyjnie wnosił o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji. Ponadto wniesiono o zwrot kosztów postępowania przed WSA i postępowania kasacyjnego niezbędnych do celowego dochodzenia praw, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych oraz o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne