31.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. II GSK 898/22

Gry losowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. Dz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 lutego 2022 r. sygn. akt I SA/Bd 890/21 w sprawie ze skargi J. Dz. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. Dz. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 22 lutego 2022 r., oddalił skargę J. Dz. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 października 2021 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu posiadania zależnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane urządzenia do gier.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

decyzją z dnia 6 sierpnia 2021 r. Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 300.000 zł z tytułu posiadania zależnego lokalu, przy ul. L. [...] w G., w którym znajdowały się niezarejestrowane urządzania do gier.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Organ wskazał, że w wyniku przeprowadzonej w dniu 17 czerwca 2019 r., kontroli w lokalu sklep "M." położonym, przy ul. L. [...] w G., ujawniono trzy tablety bez oznaczeń producenta, które były podłączone do zasilania. Każde z urządzeń wyposażone było w ekran, kamerę, przyciski zasilania i głośności, gniazdo słuchawkowe i dwa głośniki. Wyniki kontroli wykazały, że gry na skontrolowanych urządzeniach - automatach należało kwalifikować jako gry, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 847, dalej: u.g.h.), wobec czego ich urządzanie wymagało koncesji. Przebieg gry na tabletach oznaczonych w celu identyfikacji samoprzylepnymi plombami o numerach: [...], [...] i [...], dawał możliwość uzyskania wygranej, a więc gry na tych automatach spełniały przesłanki organizowania gier na urządzeniach elektronicznych, w celach komercyjnych, zawierających element losowości i umożlwiające wygrane pieniężne. Skarżąca nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna w wymienionym sklepie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne