Wyrok NSA z dnia 3 marca 2022 r., sygn. I OSK 1653/21
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie sędzia NSA Mariola Kowalska sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Bk 351/21 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 20 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Bk 351/21 oddalił skargę T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach z [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła T. S. zaskarżając wyrok w całości i na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", zarzuciła Sądowi I instancji naruszenie prawa materialnego to jest art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.ś.r.", przez uznanie, że nie występuje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia bądź niepodejmowaniem zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.
Z uwagi na powyższe, wniesiono o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji. Ponadto, wniesiono o zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego radcy prawnego. Złożono także oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy.
W uzasadnieniu skargi kasacyjnej podkreślono, że niepełnosprawna matka skarżącej cierpi na nerwicę lękową, ma zaniki pamięci, problemy ruchowe, boi się wychodzić z domu. Z orzeczenia o niepełnosprawności D. R. D. wynika bezspornie, że jest ona osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, z uwagi na zaniki pamięci wymaga stałej uwagi. Nieobecność skarżącej w domu wywołuje duże zdenerwowanie i stres u matki. Odnosząc się do ewentualnej opieki przez drugą córkę wskazano, że nie mieszka ona z nią na co dzień, a matka nie chce jej pomocy i boi się jej. Podkreślono, że stan D. D. wyklucza możliwość podjęcia przez T. S. jakiegokolwiek zatrudnienia, w tym również pracy chałupniczej. Dlatego też, ocena Sądu I instancji nie znajduje potwierdzenia w zebranym materiale.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty