20.12.2022

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1859/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 497/19 w sprawie ze skargi C.L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 stycznia 2019 r., nr 64/kadr/19 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 31 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 497/19, po rozpoznaniu sprawy ze skargi C.L., uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 stycznia 2019 r., nr 64/kadr/19 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, decyzją z dnia 16 stycznia 2019 r., na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2018 r., poz. 132, ze zm., dalej "ustawa"), odmówił wyłączenia stosowania wobec C.L. art. 15c, 22a i 24a ustawy.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że wnioskodawca został zwolniony ze służby w Komendzie Wojewódzkiej Policji [...] z dniem 15 stycznia 2003 r. i ma ustalone prawo do emerytury, której wysokość ustalono z uwzględnieniem odpowiednio art. 15c ustawy. Z pisma Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 22 października 2018 r. wynika, że wnioskodawca pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13b ustawy, w okresie od 16 sierpnia 1987 r. do 31 stycznia 1990 r., tj. 2 lata, 5 miesięcy i 16 dni, zaś całkowity okres jego służby wynosi 15 lat, 5 miesięcy i 1 dzień. Z przekazanych przez IPN kopii akt osobowych nie wynika, aby wnioskodawca nierzetelnie wykonywał zadania i obowiązki w okresie pełnienia służby po 12 września 1989 r. Komendant Główny Policji - w piśmie z dnia 9 lutego 2018 r., przekazał informacje, że po 12 września 1989 r. policjant rzetelnie wykonywał zadania i obowiązki. Pełniąc służbę w Policji był wyróżniany przez przełożonych nagrodami pieniężnymi oraz wielokrotnie otrzymywał zwiększony dodatek służbowy do uposażenia. W 2001 r. odznaczono go Brązowym Krzyżem Zasługi; w materiałach nie stwierdzono kar dyscyplinarnych; nie ma również dokumentów, potwierdzających udział wnioskodawcy w zdarzeniach, które mogły stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Następnie Minister przytoczył treść art. 8a ust. 1 ustawy i wskazał, że wymienione w tym przepisie przesłanki muszą być spełnione łącznie. Pierwsza z przesłanek - krótkotrwałość służby - musi być każdorazowo oceniana indywidualnie i winna być rozpatrywana przede wszystkim w ujęciu bezwzględnym, jako długość okresu służby na rzecz totalitarnego państwa. Dodatkowo powyższą przesłankę należy ocenić w aspekcie proporcjonalnym - w porównaniu stosunku służby na rzecz totalitarnego państwa do całości okresu służby byłego funkcjonariusza. Oznacza to, że - obok oceny, czy dany okres może być uznany jako "krótkotrwały" w ujęciu ogólnym - należy go oceniać także abstrakcyjnie, jako stosunek tego czasu do całego okresu służby. W oparciu o wykładnię językową krótkotrwałość jest tożsama z nietrwałością, przelotnością lub chwilowością.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne