Zasady wyboru świadczeń pielęgnacyjnych i zasiłkowych - Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. I OSK 1478/20
Nie jest dopuszczalne wymaganie od osoby uprawnionej do zasiłku dla opiekuna rezygnacji z tego świadczenia, zanim otrzyma zapewnienie organu o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Organy administracji muszą podjąć wszelkie niezbędne działania, aby umożliwić stronie skorzystanie z prawa wyboru jednego ze świadczeń w przypadku ich zbiegu.
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Marian Wolanin sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 marca 2020 r., sygn. akt IV SA/Wr 520/19 w sprawie ze skargi W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] listopada 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżony wyrok w całości, zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta J. z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...].
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 marca 2020 r., sygn. akt IV SA/Wr 520/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z [...] listopada 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, oddalił skargę.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu [...] lutego 2019 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w J. wpłynął wniosek W. Z. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką, M. J.
Decyzją z [...] marca 2019 r. działający z upoważnienia Burmistrza Miasta J., Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w J. odmówił wnioskodawczyni przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką. Powodem odmowy była okoliczność, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała w wieku do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty